KAMUOYU DUYURUSU25 Temmuz 2019 , Perşembe
Temmuz-Ağustos ayları, tarihimizin en önemli aylarından önde gelenleridir. İçinde bulunduğumuz günlerde; ülkemizin tapusu olarak nitelendirdiğimiz Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının (24 Temmuz), Erzurum Kongresi’nin açılışının (23Temmuz) ve Hatay'ın Anavatana Katılışı’nın yıldönümlerini (23Temmuz) kutluyoruz. 30 Ağustos ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu sağlayan en önemli zaferdir. Bu gün ülkemizde "ZAFER BAYRAMI VE SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ" olarak kutlanmaktadır. Böyle bir gün için "Milletin tamamını ilgilendiren bir gün değildir " açıklamasının, Kamuoyunun yakından izlediği makamlarda görev yapan bir kişi tarafından yapılmış olması büyük bir talihsizliktir.
 
Yapılan açıklama; Türk tarihinin en önemli günlerinden biri kabul edilen ve bayram olarak kutlanan bu özel ve önemli günü, Türk milleti nezdinde değersizleştirme ve küçültme amacı taşıyor ise, bunu savaşmış olduğumuz hasımlarımız dahi yapmamışlardır. Hatta savaştığımız bu düşmanlar, Ülkemizin kurucusu yüce önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Türk milletini vermiş olduğu bu kutsal mücadeleden dolayı takdir etmişlerdir. Vatanına, bayrağına ve ülkesine bağlı hiç bir Türk vatandaşının bu talihsiz açıklamaya karşı sessiz ve tepkisiz kalamayacağına inanıyoruz.
 
30 Ağustos Büyük Taarruzu’nun Türk Milletinin içinden çıkan Türk ordusunun sadece Yunan ordusuna karşı kazandığı bir zafer değil, emperyalizme ve yandaşlarına vurulmuş bir tokat olduğu gibi aynı zamanda yıllarca süren mücadelenin sonunda Türk milletinin kimliğini bulduğu büyük zaferin oluşturduğu temel üzerinde, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolun en önemli aşamasıdır.

Bugün özgür ve bağımsız yaşıyor isek, camilerimizde ezanlar okunuyorsa, iç ve dış düşmanlarımıza karşı Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için, Milletimiz birlik ve beraberlik içerisinde dimdik durabiliyorsa; bunu 30 Ağustos zaferini bize emanet eden, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazi dedelerimize borçluyuz.

Tarihi ve milli değerlerimiz açısından taşıdığı anlam ve önemi özenle koruyarak gelecek kuşaklara en üst düzeyde hakettiğimiz ve inandığımız değer olarak aktarmamız gereken "30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ" nü önemsizleştirmeye çalışanları kınıyor, bu uğurda canını veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş olan kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ
GENEL MERKEZİ