KAMUOYU DUYURUSU (Emekli Binbaşıların Makam Ve Görev Tazminatları)19 Eylül 2020 , Cumartesi
KAMUOYU DUYURUSU
 
Konu; Emekli Binbaşıların Makam Ve Görev Tazminatları

Bizden önceki yıllardaki  yönetim kurulları  da dahil, Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)  olarak  yıllarca üzerinde çalışılan; Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı nezdinde girişimlerde bulunulan, dosyalar iletilen, görüş ve öneriler sunulan; Emekli Binbaşıların görev ve makam tazminatları hakkında;  MHP milletvekili Sayın Hidayet VAHAPOĞLU ve Konya milletvekili Sayın Esin KARA tarafından TBMM’ne ''Emekli Binbaşıların Makam ve Görev Tazminatı'' hakkındaki yasa önerisi sunulmuştur. Saygıdeğer  milletvekillerine şükranlarımızı sunuyoruz.

1990’lı yıllarda; önce TSK’ ndeki General / Amirallere, müteakiben Albay ve Yarbaylara verilen makam ve görev tazminatları; Üstsubay statüsünde bulundukları halde ve   Yarbaylar ile aynı görevleri ( Tb. K.' lığı, Kh. Subaylığı) yaptıkları,  bu görevlere asaleten atandıkları halde , Binbaşılara verilmemiştir. Bu durum yıllardır üstsubaylar arasında bir mağduriyet ve eşitsizlik oluşturmuştur. Kanun önünde Albay ve Yarbaylar gibi Üstsubay olarak tanımlanan Binbaşılarımız, uzun yıllardır  giderilmeyen bu mağduriyetleri sonucunda  hakları olduğu halde '' Makam ve Görev Tazminatından'' mahrum bırakılmışlardır.

Mevcut Sosyal Güvenlik Yasası’ndaki yaş tahdidi nedeniyle 2000 li yıllardan sonra,  günümüzde binbaşı rütbesinde emeklilik  bulunmamaktadır.2000 li yıllardan önce  emekli olan binbaşı sayısı  2600 civarındadır. Bu sayı Sosyal Güvenlik Yasası gereği bundan sonra da artmayacaktır. Sözkonusu Kanun teklifi yüce mecliste yasalaştığı takdirde, bütçeye de fazla yük getirmeden , açlık sınırının altında emekli maaşı alan, yıllardır mağdur olan  meslektaşlarımızı bir nebze olsun rahatlatacağı değerlendirilmektedir.

Yasa teklifinin  bütün siyasi parti grupları tarafından desteklenmesi ve yasalaşması en büyük arzumuzdur.
Bu amaçla ilgili makamlar ve kişiler nezdinde çalışma ve görüşmelerimiz devam etmektedir.
Yüce Meclisimizin teklifi yasalaştırarak, uzun yıllardır yaşanan mağduriyeti gidereceğine olan inancımız tamdır.

Yıllarca kıt' a ve kurumlarda omuz omuza çalıştığımız; Astsubaylarımızın, sivil memurlarımızın, sözleşmeli uzman erbaş ve erlerimizin mevcut özlük haklarının iyileştirilmesini de gönülden arzu ediyoruz.

Özel kanunla kurulan kamu yararına dört asker kökenli dernek ( Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği , Muharip Gaziler Derneği, Harp Malulü Şehit Gazi Dul ve Yetimleri Derneği ) olarak Görev yıllarımızda olduğu gibi, birlik beraberlik içinde ortak çalışmalar yapmaktayız. TESUD dışındaki derneklerimiz mensuplarının hak arama mücadelelerini de  bugüne kadar destekledik, bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.

Türk Silahlı Kuvvetleri kuruluşundan beri , büyük önemli , değerli bir bütünün ayrılmaz parçaları gibi, Subay, Astsubay, Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Er, Sivil Memur,  Erbaş ve Erler olmak üzere; her zaman birlik, beraberlik, saygı ve sevgi temelinde , omuz omuza çalışmış; her türlü mücadeleyi başarı ile yürütmüştür. Biz biliyoruz ki; Ordumuzun gücü bu özelliğinden gelmektedir.

Ordumuzun bu değerli ve biribirinden ayrılmaz unsurları arasına nifak sokmak isteyen ve Ülkemizin aleyhine hizmet eden , kötü niyetli kişi ve gruplar daima olmuştur; bundan sonra da olacaktır. Mevcut kanun teklifi üzerine bunlar yine ortaya çıkmışlardır.

Bunun için; bize ulaşan veya ulaşmayan , eleştiri sınırlarını da aşan , hakarete varan görüş düşünce ve söylemleri şiddetle kınıyoruz.

Kamoyuna saygıyla duyurulur.

TESUD Genel Merkez Yönetim Kurulu