KAMUOYU DUYURUSU30 Eylül 2020 , Çarşamba
KAMUOYU DUYURUSU
 
Aşağıda yazılı dört dernek olarak; Ermenistan’ın Yukarı Karabağ’da uluslararası hukuk ilke ve kuralları ile mevcut ateşkes durumuna aykırı olarak AZERBAYCAN topraklarına ve mevzilerine yönelmiş saldırılarını şiddetle kınıyoruz. 

Söz konusu saldırılarla Ermenistan’ın; Kafkasya’daki güvenlik, barış ve istikrarın gerçekleştirilmesi ve sürdürülmesini, yürütülmekte olan tüm uluslararası diplomatik temaslara rağmen istemeyen ve gittikçe de bozan taraf olduğu gerçeğini bir kez daha göstermiştir. 

Biz, büyük önderlerimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ve Haydar ALİYEV’in; “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz üzüntüsü bizim üzüntümüzdür”, “Tek Millet İki Devlet” özdeyişlerinde anlamını bulan  köklü, milli, kültürel ve tarihsel bağlarımızın, ilke ve değerlerimizin günümüzdeki mirasçıları ve can Azerbaycan Türklerinin kardeşleri olarak;  Azerbaycan halkının ve ordusunun işgal altındaki vatan topraklarını kurtarmak ve toprak bütünlüğünü savunmak maksadıyla başlattığı harekatı tüm gücümüzle ve tam olarak desteklediğimizi tüm dünyaya haykırıyoruz.   

Yukarı Karabağ, yaklaşık 30 yıldır, uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. Ne yazık ki tüm uluslararası örgütlerin karar ve girişimlerine rağmen barışçıl şekilde çözümlenemeyen bu kanlı işgalin sona erdirilmesi için tüm dünya devletlerini AZERBAYCAN’ın haklı davasında desteklemeye çağırıyoruz. 

Haklı dava ve harekatında şehadete eren AZERBAYCAN’lı kardeşlerimize rahmet, gazilerimize acil şifalar; can Azerbaycan halkına başsağlığı diliyor, asker kökenli dernekler olarak devletimiz ve milletimiz ile birlikte kardeş Azerbaycan’a “gazanız mübarek olsun” diyerek erişeceğine inandığımız zafer yolundaki mücadelesine tam destek ve dayanışma irademizi en güçlü şekliyle bir kez daha ifade ediyoruz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Merkezi 
Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Merkezi
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Merkezi 
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezi