KAMUOYU DUYURUSU05 Temmuz 2019 , Cuma
12 Haziran 2007 tarihinde Ümraniye’deki bir gecekonduda el bombalarının bulunmasıyla başlayıp, binlerce sayfalık 3 ayrı iddianameyle 12 yıl devam eden ve yargılama sırasında 8 sanığın yaşamını yitirdiği ERGENEKON KUMPASI, tıpkı daha önce tüm sanıkların “BERAATİ” ile sonuçlanan  “BALYOZ KUMPASI” gibi İstanbul 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesinin 02 Temmuz 2019 günü verdiği “BERAAT” kararıyla çökmüştür.

Sözde davada yargılanan yüzlerce aydınımız, siyasetçi ve gazetecimiz ile silah arkadaşlarımız haksız ve hukuksuz şekilde suçsuz yere yıllarca demir parmaklıklar arkasına konuldu. Atılan iftira dolu, dayanaksız iddialarla  itibarsızlaştırıldılar ve  aileleri perişan edildi. Bu süreçte kumpaslara bağlı olarak 28 suçsuz silah arkadaşımız ve aydınımız ile bazılarının yakınları hayatını, bir çoğu ise sağlığını kaybetti. Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, acılı ailelerine birkez daha sabırlar diliyoruz.
 
Ergenekon Davası ile başlayan ve Balyoz Davası ile devam eden tüm isimli davalarla, ülkemizin aydınlarına, hukukçularına ve askerlerine saldırarak aslında devletimizin ve kurumlarımızın bekasına saldırıldığını, gerçekleri gören aklı-selim insanlarımızla birlikte ısrarla savunduk. Bu davalar üzerinden devletin temelleri ile oynandığını ve kumpaslara biran önce son verilmesi gerektiğini “Sessiz Çığlık”larla haykırdık. Adalet Nöbeti ile silah arkadaşlarımıza sahip çıktık. Bu çabamızda haklı olduğumuzu 02 Temmuz 2019 tarihinde verilen beraat kararı ile mahkeme de gösterdi.
 
Ergenekon Davası da diğer kumpas davalar gibi çökmüş olsada, suç mihrakları davadan güttükleri amaca ulaştılar. Çünkü Ergenekon, Balyoz ve benzeri kumpas davaları sayesinde FETÖ 15 Temmuz hain kalkışmasını yaparak, hem devletimizi hem de Türk Silahlı Kuvvetlerini ağır tahribata uğratmıştır. O günlerde medya, bu davalarda yargılanan suçsuz insanları, adeta bir canavarmış gibi göstermek için birbiriyle kıyasıya yarışmış, bazı siyasetçiler ise hergün televizyonlara çıkıp çirkin beyanatlar vermişlerdir. Hatta dava esnasında hayatlarını kaybedenleri bile acımasızca suçlamışlardır.  Bu medya ve siyasetçiler aslında suçsuz insanları itham etmemiş aksine bilerek veya bilmeyerek FETÖ’yü savunmuşlar ve menfur 15 Temmuz kalkışmasına zemin hazırlamışlardır. Bu çirkin ve asılsız iddialarla suçsuz insanlara saldıranların, haksız ve hukuksuz olarak, yıllarca cezaevlerinde kalmalarına neden olanların ve FETÖ’nün kalkışmasına zemin hazırlayanların da kanun önünde hesap vermesini bekliyoruz. O zaman ülkemizde hukuk varmış diyeceğiz.
 
Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.             


TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ 
GENEL MERKEZİ