KAMUOYU BİLDİRİSİ23 Ekim 2017 , Pazartesi

Yazılı ve görsel basın ile sosyal medya haber kanallarından; 22 Eylül 2017 günü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dört kişinin Azerbaycan yetkililerinden izin almaksızın Ermenistan üzerinden Dağlık Karabağ’a gittikleri öğrenilmiştir.

Dağlık Karabağ Azerbaycan’dan zorla koparılmış vatan toprağıdır. Dağlık Karabağ’ın Ermeniler tarafından işgali, Türkiye için de kanayan bir yaradır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi  “Azerbaycan’ın Sevinci Bizim Sevincimiz, Kederi Bizim Kederimizdir.” Kardeş ülke Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgali ile başlayan süreç bizim de kederimiz olmuştur.

Azerbaycan Devleti'nin, egemenlik hakkı ve Azerbaycan Ceza Kanunları gereği, ülkesinin sınırını yasadışı olarak geçen ve Ermenistan Ordusunun işgali altındaki Dağlık Karabağ’a giden yabancılar için çeşitli yaptırımlar uyguladığı bilinmektedir. Azerbaycan ve Türkiye’nin hassasiyeti dikkate alınmadan Dağlık Karabağ’a yapılan bu ziyaret infial uyandırmıştır.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak; dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın egemenliğine, birlik ve bütünlüğüne, hak ve menfaatlerine yönelik bu davranışı şiddetle kınıyor, kabul edilemez olduğunu belirtiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.