BAŞKANIN MESAJI - 20 (SAYI 239-240)


Değerli “BİRLİK” Okurları; 

2023 yılının kuşkusuz en önemli olayı, yüzyılın felaketi olarak da adlandırılan ve çok geniş bir alanı etkileyen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleridir. Anılan depremler büyük can ve mal kaybına neden olmuş ve tüm ülkemizi derin bir acı ve üzüntüye boğmuştur.  

Bu nedenle yazıma; depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek ve depremin güzel ülkemizin bir gerçeği olduğunu hiçbir zaman unutmadan, her zaman hazırlıklı olmamız gerektiğini belirterek başlamak istiyorum. 

Yılın ilk altı ayının Dünya’da gelişen önemli olayları ise; halen devam eden Rusya-Ukrayna savaşının dünya siyaseti ve ekonomisi üzerinde yarattığı yıpratıcı etkiler, Çin’in uygulamaya koyduğu Kuşak ve Yol Projesi ile yeniden bir güç olarak yükselişe geçerek, dünyanın sorunlu bölgelerinde çözüm arayışları, Pasifik’te Batı ve müttefikleri ile açıkça güç mücadelesine girişerek çok kutuplu bir dünyanın işaretlerini vermesidir. 

Ayrıca, bölgesel savaşlar ile iklim, su ve gıda krizleri nedeniyle artan sığınmacı sorunun neden olduğu istikrarsızlıklar da uluslararası siyasi ve ekonomik kırılmalara neden olmaktadır. 

Değerli okurlar, tüm bu gelişmelere karşın; 
 
TESUD Genel Merkezi Şube ve Temsilcilikleri; 2023 yılının ilk yarısının önemli tarihi günlerinde bulundukları il ve ilçelerde her zamanki gibi kutlamalara katılmış, Atatürk Anıtlarına çelenk sunmuşlardır. 

Kutlamalara ilişkin detaylı bilgiler TESUD’dan Haberler bölümünde bilgilerinize sunulmuştur.

TESUD Bolu Şube Başkanı, Kıbrıs Gazisi E.Bnb. Ahmet Şeraffetin YAMANER’in maddi ve manevi katkılarıyla yapılan KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif DENKTAŞ’ın heykelinin açılışı 15 Haziran’da Bolu’da gerçekleştirilmiştir.

Törende yaptığım konuşmada şunları belirttim;

"Binbir zorlukla, büyük fedakarlık ve gayretle kurulan, yıldız gibi parlayan yüce Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Cumhurbaşkanı, Sayın Cumhurbaşkanım (Ersin TATAR),
KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ın bize yadigarı, Ada’da demokrat partinin kurucusu, Başbakan Yardımcısı, Sayın Başkanım  (Serdar DENKTAŞ),
Sayın Valim ( Erkan KILIÇ),
Köroğlu diyarının Bolu Belediye Başkanı, Sayın Başkanım (Tanju ÖZCAN),
İbni Sina, Lokman Hekim gibi sadece Türkiye tıbbına değil dünya tıbbına altın harflerle adını yazdırmış, Başkent Üniversitesi Kurucu Başkanım (Mehmet HABERAL),
Rahmetli DENKTAŞ’ın kıymetli müsteşarı,  Sayın Müsteşarım (Ergün OLGUN),
Kıbrıs Tarihi Merkezi (KITAMER) Müdürüm (Mehmet BALYEMEZ),
Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşı Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)’nin Köroğlu diyarı, Bolu Şube Başkanım, Kıbrıs Gazim (Ahmet YAMANER),

TESUD için temel taşı dedim. Biz 50 bin emekli subayız. Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hedef çizdiği ilim ve bilim yolunda sadece asker olarak değil aynı zamanda çeşitli eğitimler almış bireyler olarak  ülkemize hizmet etmek için her  platformda yer almaktayız.

Yanımda; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir çok kademesinde ülkemize gerek yurt içerisinde, gerekse yurt dışında bir komando subayı olarak hizmet eden 2. Başkanım (E. Alb. Gıyasettin ERSOY) ve Deniz Kuvvetlerimizde görev yapan Denetleme Başkanım (E. Alb. Adnan DEMİR) bulunmaktadır.

Rahmetli DENKTAŞ’ı sayan, seven, anısını yaşatmak için can atan kıymetli katılımcılar hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Kıbrıs haklı davamızın yıllarca süren her safhasında ben ise ; 

1963 yılında, Yunanistan’la savaşın an meselesi olması nedeniyle, EOKA’nın  Kanlı Noel katliamını yaptığı esnada Hava Harp Okulu öğrencisi olarak, uçaksavar başında ellerim tetikte görev başındaydım. 

1964 yılında, Cengiz TOPEL’in şehit düştüğü 64 uçağın Kıbrıs’a harekatı esnasında yine Yunanistan’la savaşın kaçınılmaz olduğu süreçte, T-6 uçağında görevliydim.
  
1967 yılında, Ulu Önder ATATÜRK’ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” dediği gibi alacağım göreve hazır şekilde F-84F savaş uçağı başındaydım. 

1974 yılında, eğer İngilizler Yunanlıların yanında savaşa girerse, İngiliz uçak gemilerini Malta’dan doğuya geçirtmemek  için F-102 uçaklarında devre arkadaşım, rahmetli İrfan ÖNOL ile birlikte özel görevliydim.

O zaman ABD Dışişleri Bakanı olan KISSINGER'in  İngiltere Dışişleri Bakanı’na “Türklerin elinde F-102 uçakları var”  bunu düşündünüz mü?  dediği söylenir.(F-102 uçağının kilitlenip hedefe füze gibi çakılma özelliği nedeniyle)

20 Temmuz 1974’de devre arkadaşım Tatarikom lakaplı İlker KARTER  F-84F keşif uçağıyla Magosa- Lefkoşa arasında harekata ilişkin hava fotoğrafları çekme görevleri icra ederken şehit düştü, rahmetle anıyorum. 

Türk Kuvvetleri Alayında Hava İrtibat Subayı olarak görev yapan bir ağabey gibi sevdiğim Yzb. Gültekin İNAN ve devre arkadaşım Polis lakaplı Ütğm. Suha TANYELİ vardı. (o zamanlarda Rumların muhabere karıştırması yapmasına bir tedbir olarak görev alanların lakapları kod gibi kullanılmıştı.) 

Ada’ya Alay Komutanı Alb. Halil İbrahim KARAOĞLANOĞLU ile İleri Hava Kontrolörü olarak Plt. Bnb. Fehmi ERCAN ve Bnb. Necdet KARADEMİR birlikte çıktılar. Ancak Alb. KARAOĞLANOĞLU ve Bnb. ERCAN Rum ateşiyle oracıkta şehit oldular, her iki kahraman komutanımızı rahmetle anıyorum. Yamyam lakaplı Bnb. Necdet KARADEMİR kurtulmuştu. Harekat esnasında o olay hırsını arttırmış, kahraman pilotlarımızı en etkili ve doğru bir şekilde Rum hedeflerine tam isabetle yönlendirmiştir.

En önemli görev Kaynana lakaplı Yzb.Tuncay ÖZMAN’ındı. Görevi; rahmetli Rauf Raif DENKTAŞ’ı Rumların karadan,Yunanlıların havadan taarruzlarına karşı korumaktı. Aynı zamanda Türk uçaklarının birliklerimize tehdit oluşturan Rum birliklerine karşı yönlendirilmesini sağlıyordu.

Bu süreçte Anamur’daki hava radarımız Yunan savaş uçaklarının Ada’ya yönelmesini tespit ederse, gece-gündüz her hava şartında önleme yapabilme kabiliyetine sahip, F-102 uçakları müdahale edebilecek şekilde Mürted’de hazır olarak bekletiliyordu.

Türk Hava Kuvvetleri için Yunanlılarla havada esas boğuşma Ege ve Girit civarında meydana geliyordu. Yunan Hava Kuvvetleri sanki Türkiye’ye taarruz yapıyormuş gibi bizim hazırlıklarımızı deniyorlardı. Yunanlıların bu denemelerine cevap Mürted, Eskişehir ve Balıkesir’deki gece, gündüz her hava önleme F-102 uçakları ile batıdaki birkaç meydana dağılmış gündüz önleme F-5 uçaklarıyla veriliyordu. Yani hava harekatı, Kıbrıs Barış Harekatında bombardıman “ Ordular ilk hedefiniz Akdeniz” bölgesinde vatan savunması şeklinde savaş uçuşlarıyla devam ediyordu.

Özellikle F-102 pilotlarının uçak özelliği nedeniyle gecesi, gündüzü yoktu. Ancak ortada vatan savunması vardı. Yorulmak yoktu. Ütğm. İbrahim ÇINAR gece yarısı düşmanın yaptığı muhtemel taarruz harekatına karşı, Balıkesir’de kalkıştan kısa bir süre sonra şehit düştü. Koca çınarımız devrilmişti. Kendisi Balkan göçmeni, evlad-ı fatihan torunlarındandı. Ruhu şad olsun.

Kıymetli arkadaşım ağabey gibi sevdiğim Yzb. Sıtkı ONUR F-102 uçağıyla Yunan F-5 uçağını Ege’de düşürdü. Filo komutanı Yb. Vasıf SAYIN’da diğer F-5 uçağını Atina’daki Pire limanına kadar kovaladı.

Pist başında çadır içinde uyuduk. Uçak içinde saatlerce bekledik. Ancak Yunanlıların her tehdit edici hareketlerine karşı çok kısa sürede kalkıp savaş uçuşları, icabında devriye uçuşları yaptık.

Yapılan uçuşlar Yunanlıları yıldırdı. Türkiye’ye baskın tarzında hava harekatı yapamayacaklarını anladılar. İngilizlerin bütün destek ve teşviki de Yunanlıların Türkiye ile savaşı göze almalarını sağlayamadı. Yunanlılar savaşı göze alabilselerdi, İngilizlerle de savaş mukadderdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çok büyük bir bölümünün batıda Yunanistan’a karşı konuşlanması, ulusumuzun silahlı kuvvetlerimize büyük desteği, en üst seviyede caydırıcılık sağladı.

Ütğm. ÇINAR’ın şehadeti Balıkesir’de olmasına rağmen, Kıbrıs Hava Sahasında şehit olmuş gibi, Kıbrıs Barış Harekatı şehidi sayıldı.

Öte yandan batıda savaş uçuşu yapmış olanların adları savaş ceridelerinde tarihin derinliklerinde yerini aldı. Kıbrıs Hava Sahasında uçuş yapmadıkları için gazi olarak sayılmadılar. Bu onların dertleri de değildi. Çünkü onlar Yüce Türk Ulusunun adsız kahramanlarıydı.

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Yüce ATATÜRK'ün ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanımın ruhu bizi görüyor.

Bu kutsal görevde emeği geçen herkese, katılımcılara şükranlarımı sunuyorum."

Dönem içerisinde üyelerimizin hak ve menfaatlerini gözetmek ve geliştirmek üzere;
Özel FİZYOCARE Tıp Merkezi,
BİLGE Hayatlar Bakımevi,
MEDICAL PARK Sağlık Hizmetleri,
RESİF Psikoloji Danışmanlık Hizmetleri,
A CLİNİCA Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği,
Özel FLORANKA Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği,
DAMLA İşitme Merkezi,
Dr. Sibel Bilgin Kişisel Holistik Yaşam Merkezi ile indirimli işbirliği sözleşmeleri yapılmıştır.  

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI