Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin 86. Yıldönümü kutlu olsun.20 Temmuz 2022 , Çarşamba
İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerinde Türkiye’nin tam egemenliğini sağlayan ve son siyasi/askeri gelişmeler çerçevesinde önemi yeniden ortaya çıkan Montrö Boğazlar Sözleşmesi, 1936'da imzalanan ve Türkiye'ye İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkı veren uluslararası sözleşmedir. 
 
İkinci Dünya Savaşı’na giden süreçte uluslararası ortamda değişen durum ve silahlanma yarışı sonucu Türkiye, değişen koşullar karşısında Boğazlar’ın yeniden ele alınması için Lozan’a taraf ülkelere 10 Nisan 1936’da nota göndermiş, konuya olumlu bakılması üzerine Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, Sovyetler Birliği, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya ve Avustralya temsilcilerinin katılımıyla 22 Haziran’da İsviçre’nin Montrö kentinde toplanan konferans 20 Temmuz 1936’da Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin imzalanmasıyla sonuçlanmıştır. 
 
Sözleşme ile Lozan'da Boğazlar üzerindeki egemenliğimize getirilen sınırlandırmalar kaldırılmış, böylece Türkiye'nin İstanbul ve Çanakkale Boğazları üzerindeki hakları tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.
 
Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük bir siyasi zaferi olan Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin 86. Yıldönümü kutlu olsun.