BAŞKANIN MESAJI - 7


Değerli Üyelerimiz;
Ekim ayının önemli olaylarından birisi, 13 Kasım 1918 tarihinde işgal edilen biricik İstanbul’umuzun 6 Ekim 1923 tarihinde işgalden kurtarılmasının kutlandığı gündür. Ancak; bu sefer farklı. Silivri’de bulunan 5000 yıllık Tunç Devri Türk Mezarı (Kurgan), Beşiktaş’ta bulunan 3500 yıllık Türk Mezarları, aynı şekilde Hakkari’de 20 yıl önce bulunan 4000 yıllık Balballar (Türk Mezarlarını Koruma Heykelleri), Ankara Güdül’de 15 yıl önce bulunan binlerce yıl önceki Türk Yazıtı ve Mezarlarının varlığıyla, Anadolu ve Trakya’nın 10000 yıllık Türk Tarihinin belgeleriyle birlikte kutluyoruz.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramını TESUD ailesi bütün şube ve temsilcilikleriyle kutladı. Ancak; Anıtkabir’deki mahşeri kalabalığı görmek gerekliydi.
10 Kasım, Atamızı Anıtkabir’e anmaya gelen milyonlarla doldu, taştı. Sadece avluda, aslanlı yolda iki milyondan fazla insan vardı. Mustafa Kemal ATATÜRK sevgisi, ona duyulan minnet, dalgalanarak sel gibi artıyor.
15 Kasım günü TESUD’u temsilen KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümü törenlerindeydik. Törenlerin coşku içinde kutlanması mutluluğumuzu bin kat arttırdı. Mezarını ziyaret ettiğimiz KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ın her geçen gün gelişen, ilerleyen KKTC’nin bu günlerini dünya gözüyle görmesini çok isterdik.
5 Aralık 1935 tarihinde Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğinde, o gün gelişmiş kabul edilen bir çok ülke Türkiye’nin gerisinde kalmıştı.
Ancak; şunu üzülerek ifade etmek isterim ki bu günlerde kadınlarımıza o günlerdeki kadar bile iyi muamele edilmiyor ve hakları yenmeye çalışılıyor.
Dinimizde “cennet annelerin ayaklarının altındadır” düşüncesi var olmasına rağmen, Diyanet’in boş ol mesajıyla evli kadınların eşlerince boşanabileceğini belirtmesi kabul edilemez bir düşüncedir. Bu kul hakkı yemedir.
20-21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs’ta Rumlar Türklere saldırıya başlamıştır. Tarihe Kanlı Noel olarak geçen bu saldırılar Ocak ayına kadar sürmüş ve soykırıma dönüşmüştür. Rumlar bu saldırılarını zaman zaman 1974’te yapılan Kıbrıs Barış Harekatına kadar sürdürmüştür. Adada anılan tarihten bu güne kadar barış vardır. Ancak KKTC ortadan kalkarsa Kıbrıs Türk’ü Barış Harekatı günlerinden önceki günlerini bile arar hale dönebilir. Dünya’da devamlı İsrail saldırılarıyla karşılaşan Filistinliler kadar da destekleyeni olmaz. TESUD’un İstanbul Şubelerinin Kanlı Noel günlerinde çekilen acıların unutulmaması için her yıl tekrarlanan Anma Günü Programı kayda değer çok büyük bir gayrettir. Bu konuda eşgüdüm yaratan başta İl Başkanımız Sayın Erol HATUNOĞLU olmak üzere tüm ilgililere şükranlarımızı sunuyoruz.
Kamuoyunda “28 Şubat Davası” olarak bilinen davanın 21 Aralık’ta yapılan 93. duruşmasında savcı son mütalaasını vermiş ve  60 silah arkadaşımız için müebbet hapis talep etmiştir. FETÖ’den tutuklu iddianame savcısının suçlamalarını esas alan son mütalaa, toplumdaki adalet duygusunu bir kez daha zedelemiş ve ordusuna göz bebeği gibi bakan Yüce Türk Milleti’ni rahatsız etmiştir.
27 Aralık’ta Ulu Önder Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişinin 98. yıldönümünü kutladık. Aklında Cumhuriyet olanın geleceği yer zaten Ankara’dan başkası olamazdı. Çünkü Ankara 1200’lü yıllarda dünyanın ilk Anayasalı Cumhuriyetiydi. Mustafa Kemal’de bunu biliyordu. Kutlama kapsamında, yaklaşık 50 kişilik bir TESUD grubuyla “82. Büyük Atatürk Koşusu’na” katılarak anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdik.
Türkiye  Emekli Astsubaylar  Derneği (TEMAD)’nin 2014 yılında mallarının TESUD tarafından gasbedildiği iddiasıyla açtığı dava TESUD lehine sonuçlanmıştır. Dava açıldığı zaman üyelerimiz ve halkımıza “Birlik” dergimizin 206 nolu sayısıyla şu şekilde duyurmuştuk;
“Son zamanlarda üzücü bir olay ise; TEMAD’ın TESUD aleyhine 30 sene sonra açmış olduğu mal davasının, subayların, astsubayların çok büyük değeri olan mallarını gasp ettiği şeklinde kamuoyuna yansıtılması olmuştur. Gerçi bu konuda TESUD olarak kamuoyuna bildiri yayınlanmasına, iki TV kanalı ve bir gazetede olayın açıklanmasına rağmen, duymayan üyelerimiz olduğu düşüncesiyle aydınlatmak istiyorum.
1983 yılında çıkan bir yasayla Türkiye Muharipler Derneği kapatılarak, Türkiye Emekli Subaylar (TESUD), Emekli Astsubaylar (TEMAD), Harp Malulü Gaziler, Muharip Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri derneklerinin kurulması, Türkiye Muharipler Derneğinin mallarının statü ve üye sayısına göre, yasada belirlenen sürede kuruluşunu tamamlayan bir veya iki derneğe devredilmesi belirtilmiştir. Malların devri esnasında yasaya uygun olarak kuruluşunu tamamlayan tek dernek TESUD’dur. TEMAD malların devir tarihinden yedi ay sonra kurulmuştur. Yasanın emredici hükmüne rağmen, kurulmamış bir derneğe mal devrinin mümkün olmayacağı da açıkça bellidir. TEMAD kurulduktan sonra da yıllarca konuyla ilgili bir dava da açmamıştır.
Statü ve üye sayısına bakıldığında Türkiye Muharipler Derneği 4915 subay, 963 astsubay, 753 milis subay, mücahit er olmak üzere toplam 6631 kişidir. Milis subay ve mücahit erlere Gaziantep’teki bina verilmiş, diğer beş daire ve iki bina TESUD’a devredilmiştir. Olaya üye sayısı açısından bakıldığında derneğin  %83.62’sinin subay olduğu, %16.38’inin ise astsubay olduğu görülmektedir.
Diğer yandan malların edinim tarihlerine bakıldığında, en son mal 1978 tarihinde elde edildiğinden, bugünkü manadaki astsubaylık 1951 tarihli yasayla başlatıldığından ve  astsubayların 1980 yılı ve daha sonra Türkiye Muharipler Derneği’ne üye oldukları belirlendiğinden, malların edinimi esnasında hiçbir astsubayın dernekte üye olarak bulunmadığı, malların edinilmesine de hiçbir katkılarının olmadığı değerlendirilmektedir.
Basında malların 30 milyon TL. olduğu, genel merkez binasının da dava konusu malların içinde olduğu yazılmıştır. Öncelikle belirtmek istiyorum ki, genel merkez binası anılan mallar içinde değildir, malların 2013 rayiç bedeli 30 milyon TL. değil bir milyon TL. civarındadır. Dava konusunda temyize başvurulmuştur.”
Sonuçta; Yargıtay TESUD’u haklı bulmuş ve dava TESUD lehine sonuçlanmıştır. Ayrıca dava devam ederken TEMAD’ın 1985 yılında da aynı konuda, aynı amaçla dava açtığı, ancak kaybettiği ortaya çıkmıştır. Açıklamada da görüldüğü gibi mallar, edinimi sırasında emek verenlere verilmiştir. Bu da adaletin yerine geldiğinin en büyük göstergesidir.
Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

(Birlik Dergisi 218 Sayı)

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI