BAŞKANIN MESAJI - 19 (SAYI 235-236-237-238)


Değerli “BİRLİK” Okurları;
Dünyada üç yıl süren salgın üzerine, Rusya-Ukrayna savaşı, bütün dünya ülkeleri için iktisadi ve ticari konularda daralmalara neden olmuş, yaşam koşullarını zorlaştırmıştır. 

İçinde bulunduğumuz 2022 yılı birçok önemli tarihi, siyasi, iktisadi ve toplumsal olaya ev sahipliği yapmıştır.

2019 yılından bu yana dünyada ve ülkemizde etkili olan salgın (Covit-19) etkisini kaybetmiş ve 2022’de tüm kısıtlamalar kaldırılmıştır. Ancak yine de mevsimsel grip ve virüs hastalıklarına karşı maske ve temizlik gibi bireysel korunma tedbirleri alınmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

2022 yılının en önemli olaylarından biri hiç şüphesiz 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşıdır. Bu savaşın bugün olduğu gibi gelecekte de dünyanın siyasi, askeri ve iktisadi durumunda önemli etkileri olacaktır.

TESUD Genel Merkezi, Şube ve Temsilcilikleri; 2022 yılının  önemli tarihi günlerinde de bulundukları il ve ilçelerde kutlamalara katılmış, ATATÜRK Anıtlarına çelenk sunmuşlardır.

Bu yıl Büyük Taarruzun 100. yıl dönümü olması nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı daha büyük bir coşkuyla kutlanmış, bu kapsamda ayrıca 25-26 Ağustos tarihlerinde Afyon’da icra edilen törenlere ve Şuhut’tan Kocatepe’ye yapılan Zafer Yürüyüşüne iştirak edilmiştir.

Değerli okurlar;
Basın ve yayın kuruluşlarında bazı konuşmacılar ve hatta tarihçiler Büyük Taarruz’un önemi ve planlamasından bahsederken, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının hazırladığı planın çok riskli olduğunu belirtmektedirler. Öte yandan Mustafa Kemal kurtuluş mücadelesinin her adımında planlı hareket etmiş ve her ihtimali değerlendirerek ona göre gerekli tedbirleri almıştır. Büyük Taarruz öncesinde de düşmanın gücünü, sahadaki konumunu çok iyi değerlendirmiş ve hatta bu çerçevede hava şartları nedeniyle hava keşif bilgisini alamadığından harekatı birkaç gün ertelemiş, ihtiyat birliklerini de olumsuz bir gelişmeyi önleyecek şekilde Mihalıççık ormanlarına yerleştirmiştir. Bu nedenle; her adımı hesaplanmış Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesinin zaferle sonuçlanması dışında bir ihtimalin olmadığının herkesçe bilinmesi gerekmektedir.

Mustafa Kemal, havacılardan istediği Türk birliklerinin güneye kaydırıldığını düşman tespit etmiş mi? Etmişse tedbir almış mı? gibi bilgileri hava keşfiyle elde ettikten sonra taarruz emrini vermiştir. Düşmanın güneye birlik kaydırdığımızdan haberi olmadığını öğrenince “şimdi çıranı yaktım Hacı Anesti!” demiştir.

7-12 Kasım 2022 tarihleri arasında dört askeri dernek temsilcileri ile birlikte Azerbaycan’a bir ziyaret yapılmıştır. 2. Başkan Em. P. Alb. Gıyasettin ERSOY’la birlikte katıldığımız bu ziyaret esnasında; Bakü, Gence ve Şuşa’da yapılan çeşitli etkinliklere iştirak edilmiş, Azerbaycan Savunma Bakanı, Seferberlik Bakanı, Emek ve Çalışma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, gidilen şehirlerin valileri ve KKTC Temsilciliği Konsolosu ziyaret edilmiş ve çeşitli düzeylerde görüşmeler yapılmıştır. İcra edilen faaliyetlerin yazılı ve görsel basında geniş olarak yer aldığı bu tür ziyaretlerin iki devlet arasında dostluk ve kardeşliği daha da geliştireceği değerlendirilmektedir.

1992 yılından beri Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı topraklarını koruma mücadelesinde çalışma ve gayretim nedeniyle 6 sene önce Azerbaycan Genelkurmay Başkanlığı madalyasıyla  onurlandırıldım.
 
Anılan ziyaretim esnasında da Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV onaylı, Savunma Bakanlığı madalyasıyla onurlandırıldım. Bana bu madalyaları layık görenlere şükranlarımı sunuyorum.

Ermenistan’a karşı mücadelede 30 yıl önce tanıdığım vatan kahramanı Pilot Dadaş ÜMMETOV’la karşılaşmam bana anılarımı canlandırdı. Yine aynı şekilde 30 yıl önce tanıdığım vatan kahramanı Pilot Elçin VELİYEV’le telefonda görüşmem de beni o günlere götürdü.

Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde büyük gayret ve çalışmaları bulunan Azerbaycan Askeri Dernekler Federasyonu Başkanı Emin HASANLI’ya yaptıklarından dolayı takdirlerimi sunuyorum.

Ziyaret esnasında; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, aramızdan ayrılışının 84. Yılında, iki yıl önce işgalden kurtarılan Azerbaycan’ın Şuşa kentinde, bölgedeki askeri birlikler ve Karabağ Savaşı gazileri ile birlikte düzenlenen törenle anılmıştır.

22 Aralık'ta 28 Şubat Davası kapsamında cezaevinde bulunan silah arkadaşımız Em. Hv. Korg. Vural AVAR'ı "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganlarıyla ve silah arkadaşlarımızın yoğun katılımıyla sonsuzluğa uğurladık.

TESUD olarak; üyelerimiz ve devre derneklerine üye 10 bini aşkın silah arkadaşımızı törene davet ettik, çelenk gönderdik, yaka resimlerini bastırdık, dağıttık ve cenaze önünde nöbet tuttuk.
Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 103. yıl dönümünde gerçekleştirilen 87. Büyük Atatürk Koşusuna katılarak, Atamıza koştuk.
 
Koşu öncesinde; 2013-2016 tarihleri arasında düzenlenen Büyük Atatürk Koşularında TESUD grubunun liderliği yapmış ve 18 Temmuz 2022'de aramızdan ayrılmış olan Em. Top. Kur. Alb. Erhan GÜLER'in eşi Mualla GÜLER'e "Teşekkür Belgesi" takdim edilmiştir. 

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, 2023 yılının size, ailenize ve Yüce Türk Milleti'ne sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI