BAŞKANIN MESAJI - 18 (SAYI 234)


Değerli “BİRLİK” Okurları;

Ekim-Kasım-Aralık 2021 aylarını kapsayan dergimizin yayın dönemi içerisinde önemli tarihi olaylar meydana gelmiştir.

Bunlardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile TESUD İstanbul Şubeleri koordinatörlüğünde diğer dört askeri derneğin katılımıyla 6 Ekim 2021 tarihinde kutlanan İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü törenidir. Kurtuluş savaşı başlamadan önce Gülhane Parkı’nda yapılan mitinglerin düzenlendiği bölgede yapılan törene ben de katıldım, ve bir konuşma yaptım.

13 Ekim’de Ankara’nın Başkent ilan edilmesinin 98’inci yıldönümünü, 29 Ekim’de  Cumhuriyet Bayramı’mızı bütün şube ve temsilciliklerimizle birlikte  tüm yurtta  Atatürk Anıt’larına çelenk sunarak ve diğer ilgili etkinliklerle kutladık.

Dönem içerisinde ayrıca;

1 Kasım’da Harf  Devrimi’nin 93’üncü  yılını, 8 Kasım’da 44  günlük Karabağ  Savaşı’nı kazanan   Can  Azerbaycan’ın Milli Zafer  Günü’nü, 15 Kasım’da KKTC’nin 38’inci Kuruluş Yıldönümünü,  24 Kasım’da   Öğretmenler Gününü  ve  5 Aralık’ta Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 87’nci Yıldönümünü kutladık. 

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ölümünün 83’üncü yılında  Ankara Çayyolu Atapark’ta ve şubelerimizin bulunduğu tüm il ve ilçelerde andık.
   
“Batı Dillerinin Kökündeki Güçlü Türkçe” kitabının yazarı Kaan ARSLANOĞLU, Amerikalı Türkolog Norm KİSAMOV ile yaptığı ve insanbu.com sitesinde 1 Aralık 2021’de yayınlanan röportajında, “İngilizce’nin ve birçok dünya dilinin kökünün Türkçe olduğunu” söylediğini belirtiyor. Bu görüş benim daha önce Ekim 2018’de çıkan 221 sayılı Birlik Dergisinde “İngilizceyi Öğrenebildin mi? Türkçe’nin Kıymetini anlayabildin mi?” başlıklı Türkçe’nin önemini belirten yazımda bahsettiğim görüşlerle uyuşmakta ve onları bir nevi teyit etmektedir.

7 Aralık 2021 tarihinde OYAK Yönetim Kurulu Başkanı  E. Tümg. Mehmet TAŞ ziyaret edilmiş, ziyaret esnasında, emekli subaylarımızın OYAK ile ilgili hak ve menfaatleri konusunda tespit edilen hususlar OYAK Yönetim Kurulu Başkanı'na iletilmiştir.

17 Aralık 2021 Cuma günü Talatpaşa Komitesi Başkan ve üyeleri ile Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Genel Merkezinde bir toplantı yapılmıştır.

Toplantıya TBMM 20. Dönem Başkanvekili ve Talatpaşa Komitesi Başkanı Hasan KORKMAZCAN, Eski Milli Savunma Bakanı Barlas DOĞU ve TGB Ankara İl Başkanı Kayahan ÇETİN katılmıştır. Eski Ulaştırma Bakanı Sn. Enis ÖKSÜZ mazereti nedeniyle toplantıya katılamamıştır.

Toplantıda, tarihi belgelere dayanmaksızın Yüce Türk Ulusu’nu sözde soykırımla suçlayan yabancı parlemento ve siyasetçilerin yargılanması için Türkiye’de Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesinin herhangi bir resmi sıfatı olmaksızın kurulması konusu üzerinde çalışılması kararlaştırılmıştır. 

25 Aralık 2021 tarihinde Türkiye Emekli Subaylar Derneği öncülüğünde bir araya gelen 9 dernek tarafından, Kadıköy Belediyesinin desteği ile Kozyatağı Kültür Merkezi'nde "58. Yıldönümünde Kanlı Noel'i Anma Etkinliği" düzenlenmiştir.

Etkinliğe KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin TATAR şeref konuğu olarak katılmıştır.

Bu anlamlı organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen İstanbul İl Başkanı E. Tuğg. Ümit YILMAZ ve ekibi ile diğer Şube Başkanları ve TESUD ailesini içtenlikle kutluyorum.

27 Aralık’ta Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 102’nci Yıldönümü kutlama programı kapsamında yapılan 86’ncı Büyük Atatürk Koşusu’na TESUD olarak 104 kişilik bir grupla iştirak edilmiş ve katılımcılara sertifikaları verilmiştir. Özverili çalışmaları ile koşunun büyük bir grupla ve başarıyla tamamlanmasını sağlayan  E. Alb. Aydın EROL’a ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.

Değerli okurlar;

Covid-19 pandemi döneminde toplum sağlığının korunması amacıyla alınan kısıtlama tedbirleri dernek ve vakıfları da etkilemiştir. Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) de  bu dönemde uzun süre kapalı kalmış, bu nedenle kira ve aidat gelirlerinin toplanmasında yaşanan zorluklar nedeniyle mali açıdan sıkıntıyla karşılaşmıştır.

Dönem içerisinde üyelerimizin hak ve menfaatlerini gözetmek ve geliştirmek üzere;

Kent Klinik (Ağız ve Diş Sağlığı)  Sağlık Hizmetleri  ile indirim sözleşmesi yapılmış,

Garantili Arabam Otomotiv Yazılım Elektronik Bilişim Danışmanlık Petrol Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile işbirliği sözleşmesi imzalanmış,

Özel HC International Clinic Cerrahi Tıp Merkezi ve Özel Ankara Magnet Hastanesi ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, 2022 yılının ülkemize ve Yüce Türk Milleti'ne sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI