BAŞKANIN MESAJI - 16 (SAYI 230)


Değerli “BİRLİK” okurları;

2020 yılının başından itibaren hayatımızı derinden etkileyen salgın hastalık maalesef giderek daha fazla görünür oldu. Önceleri birçoğumuzun haberlerden bildiği hastalığı artık hepimiz çok yakınımızda hissetmeye başladık. Hemen hemen hepimizin bir yakını veya bir tanıdığının bu hastalıkla tanıştığı bir ortamı yaşıyoruz. Dergimizin yazarlarından E.Kur.Alb. Osman ARAS, Muharip Gaziler Derneği Gn.Bşk. E.P.Alb. Şükrü TANDOĞAN, 1976 Devresi Dayanışma Derneği Ynt. Krl. Bşk.lık görevlerini yapan E.Tümg. Selahattin KISACIK ve  E. Tnk. Alb. Mehmet  Ali ELÇİ ile Tekirdağ TESUD Şb. Ynt. Krl. Üyesi E. Alb. Turhan ÖLÇÜM ile birlikte Covit 19'dan dolayı birçok silah arkadaşımızdan hayatını kaybedenler oldu. Bütün hızıyla devam eden salgın hastalık çok daha korkutucu boyutlarda varlığını sürdürmektedir. Bu yüzden bütün üyelerimizden sabırlı olmalarını, hastalıktan korunmak için azami ölçüde dikkatli olmalarını istirham ediyorum. Bu vesileyle hayatını kaybeden tüm silah arkadaşlarımızı rahmetle anıyor, saygıdeğer ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Mazisi nice zaferlerle dolu yüce milletimizin bir büyük zaferi daha, 21’inci Yüzyıl'a şimdiden yazıldı. Kardeş ülke Azerbaycan’ın 27 Eylül günü başlayan askeri harekatı kesin bir galibiyetle sonuçlandı ve 30 yıldır Ermeni işgali altında bulunan Karabağ işgalden kurtarıldı. Bu zafer mensubu olmakla onur duyduğumuz Yüce Türk Milletinin birer ferdi olarak bizleri çok mutlu etmiştir. Bizlere bu duyguları yaşatanları kutluyor ve saygıyla selamlıyorum.  

Biz askerler, hepimiz çok iyi biliriz ki savaşları bitiren ateşkes anlaşmaları değil, nihai barış antlaşmalardır. Bunu yapacak olan da diplomasidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve kuruluşları ile milletimizin, Azerbaycan’ın yanında olma duruşunu devam ettireceğine ve barış sürecinin Azerbaycan’ın haklarını alacağı bir şekilde sonuçlandırılacağına inancımız tamdır. Çünkü bu savaş hukuk açısından haklı sebeplere dayandırılmış ve hukuk içerisinde gerçekleştirilmiştir. O yüzden hak mutlaka yerini bulmalıdır.
 
Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin hepimizi mutlu eden bu askeri başarısı yanında vurgulamamız gereken bir başka husus ise Azerbaycan askerlerinin, Ermeni sivillerle karşılaştıkları zaman sergiledikleri tutumdur. Bu tutum biz askerler için ayrı bir övünç kaynağıdır. Tıpkı Çanakkale’de yaralı düşman askerini sırtlayıp düşman mevzilerine teslim eden Türk askeri gibi, tıpkı 9 Eylül 1922 günü İzmir’e giren Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, önüne serilip çiğnemesi istenen Yunan bayrağını kaldırması gibi. Biz askerler için düşmanlık, silahlı çatışma sırasındadır. Çatışma bitmişse, düşmanlık da bitmiştir. Çünkü aslolan savaş değil barıştır.
    
Derneğimizin çok değerli üyeleri;

Bu dönem içerisinde 13 Ekim’de Ankara’nın Başkent oluşunun 97’nci Yıldönümünü, 29 Ekim’de Cumhuriyet’imizin 98’inci Kuruluş Yıldönümünü, 10 Kasım’da Ulu Önderimiz ATATÜRK’ün ebediyete intikalinin 82’nci Yıldönümünü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 37’nci  Yıldönümünü, 27 Aralık’ta ATATÜRK’ün Ankara’ya gelişinin 101’inci Yıldönümü'nü yaşadık. Halen devam eden salgın hastalık nedeniyle önceki yıllardaki gibi çoşkulu ve büyük katılımlı kutlama ve anma yapamadık. Bu önemli günleri tekrar tekrar hatırlamakla geleceğe güvenle bakabileceğimizi bilerek gelecek yıllarda daha etkin faaliyetler yapmayı umut ediyoruz. 

28 Eylül 2020 günü TESUD teşkilatına yeni bir birim daha eklendi. TESUD Kuşadası Temsilciliği'ni açtık. Başta temsilcimiz E.P. Alb.Şeref KABALCI olmak üzere, Temsilciliğin açılmasında emeği geçen tüm mensuplarımızı tebrik ediyor, Temsilciliğimizin derneğimize hayırlı olmasını diliyorum.

TESUD Eğitim Vakfı (TESUV)’un 2020-2021 Eğitim Yılı süresince 50 öğrencimize burs vermek için çalışmalarımız tamamlandı ve uygulamaya geçildi. 

TESUD'un tüm mensuplarının 2021 yılını tebrik ediyorum, sağlıklı ve huzurlu bir yıl yaşamanız dileğiyle bir sonraki sayıda görüşmek üzere esen kalın.

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI