BAŞKANIN MESAJI - 11 (SAYI 225)


Değerli “BİRLİK” okurları;
 
2019 yılının son üç ayını da tamamlayıp 2020 yılına girdik. Bu vesileyle saygıdeğer üyelerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin değerli mensuplarının ve  bütün okurlarımızın yeni yıllarını kutluyorum. 2020 yılının dünyamıza, bölgemize ve yurdumuza daha fazla huzur; barış, güvenlik ve istikrar getirmesi dileklerimle hepimiz için her türlü acıdan uzak, geleceğe güvenle bakma konusundaki umutlarımızın arttığı bir yıl olmasını temenni ediyorum.
 
Dönem içerisinde Cumhuriyet tarihimizin önemli günlerinin yıldönümlerini yaşadık. Bu günlerde tarihi yaşanmışlıkları yeniden anmanın, tarihi gerçekleri tekrar tekrar gündeme getirmenin geleceğe daha güvenle bakmanın bir yolu olduğunu düşünüyorum. Ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “tarihini bilmeyen milletler, başka milletlerin şiarı olur” sözünü en çok hatırlamamız gereken bir dönemi yaşıyoruz.  
 
Dönem içerisinde ülkemiz açısından en önemli olaylardan biri 6 Ekim 2019 günü başlayan Barış Pınarı Harekatı’dır. Harekat; emperyalist güçlerin taşeronu olan terör örgütlerinin güney sınırımızda oluşturmaya çalıştığı terör koridorunu önlemeyi hedef edinmiş şekilde devam ediyor. Silahlı Kuvvetlerimizin her zaman olduğu gibi bu görevi de başarılı bir şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır.  
 
Son üç aylık dönemde hatırlamamız gereken önemli olaylardan biri de; 06 Ekim 2019 İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluş günü idi. Bu yıl 96’ncı Yıldönümünü yaşadık. O gün İstanbul Valiliği önderliğinde yapılan anma törenine Yönetim Kurulu Üyemiz ve İstanbul İl Koordinatörümüz E. J. Tuğg. Ümit Yılmaz katıldı. Bu yıl yapılan tören vesilesiyle, her yıl yapılan bu etkinliğin bu tarihi olayın yaşandığı mekanlarda yapılması konusundaki öneriler gündeme getirildi. Önümüzdeki yıllarda ve özellikle İstanbul’un işgalden kurtuluşunun 100’üncü yılında kutlamaların söz konusu tarihi mekanlarda yapılması daha anlamlı olacağı vurgulanarak bu amaca yönelik çalışmaların başlatılmasına vesile olundu.
 
İstanbul ile ilgili gündemi meşgul eden diğer önemli konu da “Kanal İstanbul Projesi” idi. Anılan projenin yolaçacağı fayda ve mahzurların devletimizin ilgili kurumlarınca mutlaka enine boyuna incelendiğini umuyoruz. Ancak Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar ülke güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir. Kanal İstanbul Projesi’nin gerçekleştirilip “durum ve koşullar değişti” denilerek Montrö Boğazlar Sözleşmesinin tartışmaya açık halde gündeme gelmesi, yurt güvenliği ve istikrarı açısından önemli risklerin doğmasına  neden olabileceği kanaatindeyim.
 
Ankara ATO Kongre Merkezinde 18-28 Ekim 2019 tarihlerinde yapılan kitap fuarına, bir stand açarak katıldık. Özellikle derneğimizin tanıtımı ve asker kökenli yazarlarımızın okurlarla buluşturulmasına önemli bir katkı sağladığımızı düşünüyorum.  
 
29 Ekim 2019 günü Cumhuriyetimizin 96’ncı yaşını kutladık. Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması en büyük temennimizdir.
 
Cumhuriyetimizin kuruluş günü olan 29 Ekim 2019 tarihinde ABD Temsilciler Meclisinde 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan kararı kabul etti. ABD’nin konu ile ilgisi olmayan politikalarına alet olarak tarihi saptıran siyasi kararı kabul edilemez bularak, konuya ilişkin kınama ve reddetmeye yönelik basın açıklaması yaptık.
Ulu Önderimiz ATATÜRK’ü; 10 Kasım 2019’da ebediyete intikalinin 81’inci yıldönümünde saygıyla andık. 
 
Üyemiz olsun ya da olmasın tüm meslektaşlarımız ile beraber omuz omuza olmak çok arzu ettiğimiz bir husustur. Bu amaçla Devre Dernekleri Yöneticilerini / Devre Temsilcilerini yerinde ziyaret etmeyi planladık. Geçtiğimiz dönem içerisinde 1987 Mezunları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile 1990 Devresi Dayanışma Derneği Yönetim Kurullarını yerlerinde ziyaret ettik. Bu ziyaretlere devam ederek birlik ve beraberliğimizi her zamankinden daha güçlü hale getirmeye gayret edeceğiz.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’imizin 36’ncı Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine katılmak  ve ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla 11-16 Kasım 2019 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs’a seyahatte bulunduk. Bu süre içinde KKTC Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, KTBK Komutanlığı, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı  ile Tümen/Tugay Komutanlıklarını  makamlarında ziyaret ettik. Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği ile Türk Mukavemet Teşkilatı Yönetim Kurulları ile Genel Merkezlerinde; TESUD ile Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği (ESUD) ve Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve KKTC’nin uluslar arası alanda tanınmasına yönelik gayretlerde işbirliğinin geliştirilmesine ait esas ve usullerini tespiti konularında  görüş alışverişinde  bulunduk. 
 
Türkiye Cumhuriyeti ile Libya arasında 27 Kasım 2019 tarihinde Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması mutabakatı imzalandı. Bu anlaşmanın ülkemizin Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan hak ve menfaatlerinin korunması bakımından önemli bir girişim olduğuna inanıyorum. Gönül isterdi ki bu anlaşmalar çok daha önce ve Mısır, İsrail ve Suriye ile de yapılabilmiş olsaydı.
 
Geçtiğimiz dönemin önemli tarihlerinden biri de "23 Aralık"’tır. Bundan 89 yıl önce 23 Aralık 1930 tarihinde Manisa’nın Menemen  ilçesinde askerlik görevini  yapmakta  olan  Asteğmen  Mustafa  Fehmi  KUBİLAY, Derviş Mehmet’in başında bulunduğu gerici bir grup tarafından katledildi. “Menemen Olayı” veya “Kubilay Olayı”;  Cumhuriyetimizin temel değerlerinden biri olan laiklik ilkesine yönelik bir harekettir. Unutulmamalı, unutturulmamalı ve gelecek kuşaklara da gereği gibi önemli bir tarihi olay olarak aktarılmalıdır.
 
Saygıdeğer okurlarımız;
 
Cumhuriyetimizin kuruluş değerleri, Atatürk İlke ve Devrimleri ile demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi ilkeler toplumumuzun tüm kesimlerinin üzerinde toplanabileceği ortak değerlerdir. Son dönemlerde ülkemizde bu değerlere yönelik olumsuz yaklaşımlar ve sözlü saldırılar sergilenmekte, bu değerler üzerine kurulmuş kurumlar ve bu değerlerin arkasında durma iradesi gösteren kesimleri değersizleştirecek tarzda yayınlar yapılmaktadır. Bunların hiçbir faydasının olmayacağı; milletimizi ayrıştırmak, bazı kesimleri ötekileştirici söylemleri sürekli ifade etmek milli birlik, beraberliğimiz ile toplumsal dayanışma ruhumuza aykırılıklar oluşturacak ve sakıncalar yaratabilecektir. Kamuoyu önünde bulunan herkes söylediklerine ve davranışlarına dikkat etmeli, toplumu ayrıştırıcı söz ve davranışlara son vermelidir.
 
27 Aralık 2019 günü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ankara’ya gelişinin 100’üncü yılını yaşadık. Ankara Valiliğince Keklikpınarı’nda yapılan törene katıldık. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kortej yürüyüşüne de bir çok üyemiz ve meslektaşlarımızla birlikte yer aldık ve nihayet Büyük Ankara Kulübünün Atatürk Spor Salonu’ndaki gösterisiyle o günün anma  etkinliklerine de  iştirak ettik. Bugünün anlam ve önemi  kapsamında; Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) ve Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD)’nin birlikteliğiyle icra edilen 84’üncü Büyük Atatürk Koşusu; bu yıl rekor seviyede Emekli Subay, Astsubay ve Ailelerinin katılımı ile gerçekleşti. Koşuya katılan tüm silah arkadaşlarımız ve ailelerine saygı ve şükranlarımı iletiyorum. 
 
Değerli okurlarımız;
 
Birlik Dergimizi de geliştirmek için uğraşlarımız devam ediyor. Göreve   geldikten sonra başlattığımız her sayıda  bir  söyleşi yapma/yayınlama  uygulaması kapsamında  ilk söyleşimizi; 23’üncü Genelkurmay Başkanımız  Orgeneral  (E)  Sayın  Hüseyin  KIVRIKOĞLU ile yapmıştık. Geçen sayıda da Gazi Üsteğmen (E) Sayın Serdar ÖZTÜRK ile yapılan söyleşiyi yayınladık. Bu uygulamamıza Koramiral (E) Sayın Işık BİREN komutanımızla devam ediyoruz. Bu söyleşilerle silahlı kuvvetlerimiz ve ülkemizle ilgili tarihi  anları ve tarihi değeri olan olayları birinci ağızlardan yazılı kaynaklarla kayıt altına almaya, siz değerli okurlarımızın da bilgilerine sunma olanağı bulmaya çalışıyoruz. Diğer yandan hizmetleri ve yaşadıklarıyla bir değer haline gelmiş komutan ve silah arkadaşlarımızın  yaşamlarını da  tanıtma imkanı oluşturmaktayız.
 
Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 
BAŞKANIN MESAJI - 9 (SAYI 224)

BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI