BAŞKANIN MESAJI - 10 (SAYI 224)


Değerli “BİRLİK” okurları;

Derneğimizin 35'inci kuruluş yıldönümü olan 05 Nisan 2019 tarihinde icra edilen 18'inci Olağan Genel Kurul’unda seçilen arkadaşlarımla Genel Merkez Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu ve Disiplin Kurulu görevlerini üstlendik. Bizleri bu görevlere layık gören genel kurul üyelerimizin hepsine şükranlarımızı sunuyorum.  Bu güvene layık olmak ve üyelerimizin beklentilerini karşılayabilmek, çalışmalarımızın ana ilkeleri olacaktır. Derneğimizi kuran ve bugünlere gelmesinde emeği geçen genel merkez ve şubelerde görev yapan tüm yöneticilere şükran ve saygılarımı sunuyorum. 

Silahlı Kuvvetlerimizden emekli olan her subayımızın derneğimize üye olmasını arzu etmekteyiz.  Genç emeklilerimizin TESUD’a üye olmaktan uzak durdukları bir gerçektir. Bizler; hem daha güçlü olmak, hem de geleceğimizi teminat altına almak için emekli olan her subayımızın TESUD çatısı altında bir araya gelmesine önem veriyoruz. Bu konuda her türlü sorunu ortadan kaldırıp güçlü bir dayanışma için kararlıyız.

Tüzüğümüzün bize yüklediği görev ve sorumlulukları layıkıyla yerine getirebilmek maksadıyla; dünya, bölge ve ülke gündemi takip edilmekte, gerek ülkemizin geleceği ve gerekse camiamızı ilgilendiren gelişmeler değerlendirilmek suretiyle görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmaktayız. 

 Bu dönem içerisinde;

* Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir şehidimizin cenaze töreninde Ana Muhalefet Partisi liderine yönelik linç girişimi ile üç değerli gazetecimize yönelik saldırılar, ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik eylemler olarak değerlendirilmiş ve kamuoyu duyurularıyla kınanmıştır.

* Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi adlı bir oluşum tarafından planlanan, sözde Pontus Soykırımının 100'üncü Yılı adlı bir etkinlik, tarafımızdan kamuoyu duyurusuyla kınanmış,  devlet yetkilileri göreve davet edilerek ilgili makamların müdahalesiyle söz konusu etkinliğin yapılması engellenmiştir.

* Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa arasında, Güney Kıbrıs’ta Fransız donanmasına üs tahsis edilmesine yönelik yapılan antlaşmanın, 1959 Zürih ve Londra anlaşmalarına aykırılığı göz önüne alınarak yetkili makamları önlem almaya davet eden kamuoyu açıklaması yapılmıştır. 

* Milli Savunma Bakanlığınca hazırlanan yeni askerlik yasası teklifi incelenmiş, değerlendirmelerimiz hem kamuoyu açıklamasıyla duyurulmuş, hem de Sivil Toplum Kuruluşlarına, yazılı ve görsel medya organları ile köşe yazarlarına, siyasi partilere ve milletvekillerine ulaştırılmıştır.

* Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe Harekatı, Yeni Askerlik Yasası ve S-400’lerle ilgili görüşlerimizi 31 Mayıs 2019 ve 19 Haziran 2019 tarihlerinde Ulusal Kanal’da katıldığım programda kamuoyu ile paylaşma fırsatı buldum. 

Ülkemizin bekası, huzuru ve güvenliği ile milletimizin birlik ve beraberliği her türlü düşüncenin önündedir. Bundan sonra da gerek ülkemizde ve gerekse ülke dışında meydana gelen olaylarla ilgili değerlendirmelerimizi kamuoyunun bilgisine sunmaya devam edeceğiz.


Değerli okurlar,

2019 yılı, Ata’mızın Samsun’a çıkarak başlattığı Milli Kurtuluş Mücadelemizin 100’üncü yıldönümüdür.  Bu yıldan başlayarak Kurtuluş Savaşımızın bütün aşamalarının 100’üncü yıldönümünü yaşıyoruz, yaşacağız. Bu mücadelenin başarısı üzerine kurulmuş olan hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir vatandaşı olarak ne kadar gurur duysak azdır. Bununla birlikte, milli mücadelenin hafızalardan silinmemesi ve yeni nesillere ilk günkü ruhuyla aktarılması bizlerin en önemli vazifelerinden biridir. Bu bilinç ile TESUD olarak;

* İstanbul şubelerimiz tarafından, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a hareketinin 100’üncü yıldönümü olan 16 Mayıs 2019 tarihinde  “100'üncüYılda Bandırma Vapurundayız” etkinliği düzenlenmiştir. Kadıköy, Beşiktaş ve Üsküdar iskelelerinden kaldırılan vapurlarla, Boğaz’ın Karadeniz çıkışına kadar gidilerek denize çelenk bırakılması şeklinde gerçekleşen etkinliğe İstanbul’da bulunan üyelerimiz ile birlikte çeşitli sivil toplum kuruluşlarından toplam 1600 kişi katılmıştır.

* Samsun’da 19 Mayıs 2019 tarihinde icra edilen kutlamalara Genel Merkez ve Ankara Şubeleri olarak iştirak edilmiştir.

* İzmir şubelerimiz tarafından da  22 Mayıs 2019 tarihinde “İşgalden Kurtuluşa 100’üncü Yıl” konulu panel icra edilmiş ve Karşıyaka SESGEM Korosu tarafından “Kuvayi Milliye Destanı” adlı müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir.

Değerli okurlar,

Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak devre dernekleri ile ilişkilere özel önem vermekteyiz.  Bu maksatla devre dernek başkanları/ temsilcileri ile 26 Nisan 2019 tarihinde TESUD Genel Merkezinde bir araya geldik. Derneğimize üye olmayan meslektaşlarımızla da işbirliği içinde olacağımıza inanıyoruz.

Derneğimiz Emekliler Platformu ile yakın ilişki içerisindedir. Platformun, her yıl 30 Haziran Emekliler Günü nedeniyle yaptığı etkinliklere katılım sağlanmaktadır. Emekli Binbaşıların ekonomik sorunlarının çözümü amacıyla MSB'lığı ve Kuvvet Komutanlıkları nezdinde yapılmış olan girişimlere önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

Derneğimizin Vakfı olan, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Eğitim Vakfı (TESUV)’na yatırım ve düzenli gelir elde etmek amacıyla Ankara Çayyolu’nda bir gayrimenkul alınmıştır. Bu bina kiralama yöntemi ile TESUD Çayyolu Şubemizin kullanımına tahsis edilmiştir. Vakıf tarafından 50 üniversite öğrencisine karşılıksız burs verilmektedir. Önümüzdeki dönemde bu sayıyı artırarak daha fazla öğrencimizin bu imkandan faydalanmasını sağlamayı düşünmekteyiz. Bu sayının artırılmasında siz değerli üyelerimizin katkıları çok önemlidir. 

 Değerli okurlar,

Bütün TESUD ailesinin yaklaşmakta olan Kurban Bayramını ve Zafer Bayramını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.


BAŞKANIN DİĞER MESAJLARI