Sarıkamış Harekatı (22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915)’nın 104. Yılında, vatanı uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.26 Aralık 2018 , Çarşamba

Sarıkamış Harekatı (22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915)’nın 104. Yılında, vatanı uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu harekât esnasında, cephede kahramanca mücadele eden on binlerce vatan evladının yanı sıra, onlara kışlık giysi, erzak ve mühimmat yetiştirmek için yola çıkan ve Karadeniz’de batırılan Bezm-i Âlem, Bahr-i Ahmer ve Mithat Paşa gemilerimizin fedakâr personeli de Sarıkamış’ın Deniz Şehitleri olarak tarihimizdeki saygın yerlerini almıştır.

Sarıkamış Şehitlerini andığımız bu günlerde, dost ve kardeş Azerbaycan halkının “tek millet, iki devlet” anlayışının güzide bir örneği olarak Birinci Dünya Savaşı muharebeleri esnasında Hazar Denizi'ndeki Nargin (Büyük Zire) Adası’nda zorunlu ikamete tabi tutulan Mehmetçiklerimize yaptığı kardeş yardımını da takdirle anıyor; Azerbaycanlı kardeşlerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu vesileyle, başta Sarıkamış Harekâtı şehitleri olmak üzere, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile bu vatan için canını feda eden bütün aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.