1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 95'inci Yılı Kutlu Olsun01 Temmuz 2021 , Perşembe
TESUD Genel Başkanı E. Hv. Korgeneral Erdoğan KARAKUŞ'un 1 Temmuz Denizcilik ve  Kabotaj Bayramı ile ilgili mesajı aşağıdadır;

1 Temmuz “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” Yüce Türk Ulusuna kutlu olsun. Mavi Vatan’ın asker sivil kahraman denizcileri, bu ülke, bu ulus binlerce yıldır size çok şey borçludur. Bugün deniz alaka ve menfaatlerini koruduğumuz ölçüde bağımsız, egemen bir devlet olarak yaşamımızı sürdürebiliriz. Bu duruma sadece askeri açıdan bakmayınız. Bugün dünya ticaretinin % 90’ı denizlerde sürdürülmektedir.

Tarihi yönden bakıldığında, Yüce Türk Ulusunun denizcilikteki başarıları Hazar ve Karadeniz’de başlar. Oğuz Türklerinden kayı boyunun simgesi (IYI) gemi ve küreklerini simgeler. Nitekim Timur Yıldırım Beyazıt’a gönderdiği kinayeli mektubunda küçümseme amaçlı Osmanlılara kayıkçı boyu diye hitap eder.

Büyük Selçuklu Devleti’nin muhteşem hükümdarı Melikşah KARAKUŞ, ismi Aka Türklerinden gelen Ege Adalarının tamamını ünlü denizci kumandan Çaka Bey vasıtasıyla ülkesine katmıştır. Örnek olarak Rodos’un alınışı 1091 yılıdır. Daha sonra elden çıkan Rodos ancak 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından 110 bin şehit verilerek topraklarına katılmıştır.

Ezelden beri Aka Türklerinin olup, o nedenle Ege Adaları denen adalara Yunan Adaları diyenlerin ağzından yel alsın. Çaka Bey’in, Barbaros’un, Hızır Reis’in, Piri Reis’in, Kurdoğlu’nun, Turgut Reis ve daha nicelerinin denizci torunlarının bayramı kutlu olsun.

Dedemin babası Giritli Mustafa Kaptan’da bayramdan nasibini alsın.