İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü kutlanmıştır.08 Ekim 2021 , Cuma
İstanbul Valiliği’nden izin alınarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile dört askeri dernek olan Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’nin katılımı ile İstanbul’un kurtuluşu için gelen Türk Ordusu’nun Sarayburnu’na çıktığı yerde İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 98.yıldönümü töreni yapılarak kutlanmıştır.

Törenin tertiplenmesini TESUD İstanbul İl Başkanı E.J.Tuğg.Ümit YILMAZ ve TESUD İstanbul Şubeleri sağlamıştır. TESUD Genel Başkanı E.Hv.Korg. Erdoğan KARAKUŞ Tören için Ankara’dan İstanbul’a gelerek katılım sağlamıştır.

Törende TESUD İstanbul İl Başkanı E.J.Tuğg.Ümit YILMAZ günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapmış, daha sonra TESUD Genel Başkanı E.Hv.Korg.Erdoğan KARAKUŞ;
“Bu İstanbul’un 2’nci kurtuluşudur.
Tarih incelendiğinde Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmemiştir. İstanbul’u kurtarmıştır. O nedenle Turuva’nın öcünü aldım diyerek Çanakkale’de Truva’yı ziyaret etmiştir.”


TESUD Genel Başkanı ayrıca şu konulara değinmiştir;
“Düne kadar körler ülkesi denilen ve Kadıköy’de Türklerin ON (BAŞARI) devletinin olduğu yerdeki Türkler güya Sarayburnu Bölgesini görmedikleri için yıllarca onlara Körler Ülkesi diyerek yalan tarih uydurmuşlardır. Son günlerde güzel İstanbul’umuzun bunun tersine 8.000 yıldır yerleşik olduğu çeşitli kalıntılarla ispatlanmıştır. Silivri’de bulunan 5.000 yıllık Türk Kurganı (mezarı) Tunç Kılıçlı Türk Atasının yattığı Beşiktaş’da 3.500 yıllık Türk Kurganları bulunması sonucu Fatih’in İstanbul’u birinci kurtarışının ispatıdır. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ordularının, Yüce Türk Milletinin Ordularının 6 Ekim’deki harekatı ise İstanbul’un ikinci kurtuluşudur.

Ordumuz hep hedef olmuştur. Maalesef yıllar sonra Balyoz, Ergenekon, Casusluk Davalarıyla yıpratılmak istenmiştir. Hepsinin kumpas olduğu ortaya çıkmıştır. Bugün Mehmetçik Libya’da, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Irak’ta, Suriye’de, Azerbaycan’da yurt içinde görevlerine azimle devam etmektedir. Yüce Türk Milleti’nin Yüce Ordusu verilecek her türlü görevi yerine getirmeye daima hazırdır.

Ne Mutlu Türküm Diyene

Hepimiz Mustafa Kemalin Askerleriyiz. “