MERKEZ TEŞKİLATI

ERDOĞAN KARAKUŞ

Em.Hv.Korg. Dr.Erdoğan KARAKUŞ, Fethiye’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Fethiye’de tamamladıktan sonra Hava Askeri Lisesini, müteakiben 1964 yılında Hava Harp Okulunu bitirmiştir.

Hava Harp Okulundan sonra başladığı Uçuş Okulunu 1966 yılında bitirip Jet Pilotu olarak Eskişehir’e atanmıştır.

Eskişehir İktisadi Ticari İlimler Akademisinin İşletme ve Muhasebe Bölümünden 1971 yılında mezun olmuştur. Bu arada, ayrıca bir yıl süre ile Hava Lisan Okulunda İngilizce eğitimi görmüştür.

1974 yılında Hava Harp Akademisini kazanmış, 1976 yılında Kurmay Subay olarak mezun olmuştur. 1979-1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirmiştir.

1984-1985 Eğitim Yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde en üst düzeyde askeri eğitim merkezi olan Hava Harp Kolejinden mezun olmuştur. 1985-1988 yılları arasında Hava Harp Akademisinde öğretim üyeliği yapmış, aynı yıllar içinde Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora çalışmasına başlamış, İkinci Dünya Savaşı Öncesi İngiliz Belgelerinde Türk-İngiliz İlişkileri (1938-1939) konusundaki tezi ile “Tarih Doktoru” unvanını almıştır. Aynı zamanda Adalet Okulu mezunudur.

1988-1990 yılları arasında ise Londra Kıdemli Askeri Ataşeliği görevini icra etmiştir. 1991 yılında Tuğgeneral, 1996 yılında Tümgeneral olmuş, değişik savaş uçaklarındaki görevlerin yanı sıra Filo Komutanlığı, Harekat Komutanlığı ve Üs Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur. İki defa Çekiç Güç Birleşik Komutanı olarak görev yapmış, Bosna Hersek’te çatışmalara mani olmak için ilk hava birliğini Mürted Ana Jet Üs Komutanı iken göndermiştir. 

2000 yılında başlayan Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı görevi devam ederken, Hava Kuvvetleri Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Başkanlığını da yürütmüştür. Aynı yıl Korgeneralliğe yükselen Dr.Erdoğan KARAKUŞ, Hava Lojistik Komutanlığına atanmıştır. Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı görevini Eylül 2002 tarihine kadar sürdüren Korg.KARAKUŞ, Hava Lojistik Komutanlığını ise 2003 Ağustos ayına kadar yürütmüştür.

2003 yılında başladığı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanlığı’ndan 2005 yılında emekli olmuştur. Daha sonra çeşitli Stratejik Araştırma Merkezlerinde, ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Anadolu’daki 10.000 yıllık Türk Tarihi, Ermeni sözde soykırımı, Türkiye küresel ısınmadan nasıl kurtulur ? K.K.T.C. niçin yaşamalıdır?  Deniz üzeri hava sahalarının münhasır iktisadi bölgelerle ilişkisi, 1915-1916 yılında Çanakkale’de kara, deniz, hava harekatının birbirini etkilemesi, Yunanistan’ın 1 nci Dünya Savaşından önce ele geçirdiği Gökçeada ve Bozcaada’ya İngiliz ve Fransızların 5 hava meydanı yapmasına izin vermesi,  yüksek irtifa füze ve uçak saldırılarının önlenmesi ve önemi, Türk Hava Kurumu’nun önemi ve Havacılık Üniversitesi’ne olan ihtiyaç, niçin Milli Müzeye ihtiyaç vardır ?  Orman yangınlarıyla mücadele konularında makaleleri bulunmaktadır.

05-07 Nisan 2013 tarihinde yapılan Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Kurulunda, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Genel Başkanlığına seçilmiş olup iki dönemdir bu görevi yürütmektedir.

Evli olup, bir oğlu, bir kızından üç torun sahibidir.