Kamuoyu Duyurusu12 Aralık 2019 , Perşembe
 
 KAMUOYU DUYURUSU

            MHP Aydın İl Başkanı Burak PEHLİVAN, İncirliova Belediye Başkanı’nı eleştirirken kullandığı “Asker Karısı Gibi Ağlıyor” sözü ile eşini vatani görevini yapmak için uğurlayan erbaş ve erlerin eşlerini, eşini göreve gönderip evinin bütün sorumluluğunu üstlenen subay, astsubay ve uzman erbaşların eşlerini, hatta eşleri ile birlikte vatan görevini fiilen yerine getiren ve asker eşi olan tüm kadınlarımızı tahkir etmektedir. Kullanılan bu ifade aynı zamanda, söz sahibinin içinde yaşadığı sosyal çevrede, asker eşleri ile ilgili bu tür olumsuz söylemlerin özensizce   kullanılageldiğini de göstermektedir.

            Adı geçen İl Başkanı’nın görevden alınmış olması olumlu bir tutumdur. Ancak MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın, İl Başkanı’nın görevden alındığını açıklarken söylediği; “MHP Aydın İl Başkanı Burak PEHLİVAN, yapmış olduğu basın açıklaması sırasında kullanmış olduğu ifadeler sonucu halkımızı ve toplumumuzun farklı kesimlerini rahatsız eden sözleri nedeniyle İl Başkanı görevinden alınmıştır” sözü ile görevden alınma nedeninin; yaptığının yanlış olması değil, kadınlarımızı tahkir etmesi değil, “toplumumuzun farklı kesimlerinin  rAahatsız edilmesi” olarak  ifade edilmiştir. Bu açıklamanın konunun önemi, anlamı ve ortaya çıkan vahametiyle yeterince  orantılı olmadığı değerlendirilmektedir.

            Bu ülkede; milletimizin değerlerinin örselenmesi, bu değerlerden biri olan “asker” ve “askerliğin” değersizleştirilmesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve ülkemizin kurucu değerlerine karşı sürekli saldırılar yapılması, bütün bunların alenen ve çekinmeksizin yapılması halkımızın tahammül sınırlarını zorlamaktadır.

            Milli değerlerimiz, vatandaşlarımızın vatana ve millete olan aidiyet duyguları daha fazla yıpranmadan bu tür davranışlara artık son verilmelidir. Vatanın ve milletin bekası sadece askerlerin sorumluluğunda olan bir husus değil, 82 milyon insanımızın her birinin üzerine düşen bir görevdir.  Bu nedenle, kamuoyu önüne çıkan herkesi dikkatli davranmaya, söylemlerinde daha özenli olmaya, devlet yetkililerini de bu tür davranışların son bulması için uygun ilave tedbirleri almaya davet ediyoruz.

            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 
                                                                                   TÜRKİYE EMEKLİ SUBAYLAR DERNEĞİ
                                                                                                  GENEL MERKEZİ