Eski Savcı Ferhat Sarıkaya'nın Tutuklu Yargılandığı FETÖ/PDY Davası29 Mart 2019 , Cuma

Kamuoyunda "Şemdinli Savcısı" olarak bilinen eski savcı Ferhat Sarıkaya tutuklu yargılandığı FETÖ/PDY davasında 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya, Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davada hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, sanık Sarıkaya'nın etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma isteğini kabul etmeyerek "FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği" suçundan 10 yıl hapis ile cezalandırdı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 2005'de Umut Kitapevi'nin bombalanması olayı ile ilgili dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın da suçlandığı iddianameyi hazırlamasıyla gündeme gelen eski Savcı Ferhat Sarıkaya, 2018 Kasım'da HSK tarafından meslekten ihraç edildikten sonra gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkemece 3 Kasım 2018'de tutuklanmıştı.

Eski savcının sadece terör örgütü üyeliğinden değil, kumpas davalarındaki rolü ve yapmış olduğu haksızlık ve hukuksuzluklardan da yargılanmasını bekliyoruz.