Dil Bayramı26 Eylül 2022 , Pazartesi

1932’de, Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla Dolmabahçe Sarayı’nda toplanan ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanmaktadır. 
Bu kurultay, Atatürk’ün kurduğu Türk Dil Kurumu’nun (o zamanki adıyla Türk Dili Tetkik Cemiyeti) ilk kurultayıdır. Dil konusundaki çalışmalara halkın katılması gerektiğini düşünen ATATÜRK, 1’inci Tarih Kurultayı çalışmalarının sürdüğü 10 Temmuz 1932 gecesi, Çankaya Köşkünde birlikte olduğu dil ve tarih uzmanlarına, “Dil işlerini düşünecek zaman da gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sormuş, bu öneri sevinçle karşılanınca Atatürk düşüncesini şu sözlerle açıklamıştır. “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.”

Hükümete başvuru yapılmış ve 12 Temmuz 1932’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu) kurulmuştur.

Türk Dili Tetkik Cemiyetinin Türkçe Kurultay adı verilen ilk genel kurulu 26 Eylül 1932 günü Dolmabahçe Sarayında başlamış ve kurultayda derneğin amacı şu şekilde belirlenmiştir.

“Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, Türk dilinin öz zenginliğini meydana çıkarmak, onu dünya dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmektir.”

Türk kültürünün korunması, gelecek nesillere aktarılması ve millet bilincinin sağlanmasında en temel değerimiz olan Türkçe’mizin, değerine yaraşır yüksekliğe erişmesi inanç ve dileğiyle Dil Bayramımızı coşkuyla kutluyoruz.