BÜYÜK TAARRUZ BİSİKLET TURU-202010 Eylül 2020 , Perşembe
Büyük Taarruzu topluma ve yeni nesillere doğru şekilde anlatabilmek amacıyla, Osman Kutlu tarafından 7 yıldır yapılan ve Afyonkarahisar’dan başlatılan “Büyük Taarruz Bisiklet Turu”, bu sene Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD)nin desteği, koordinesi ve sponsorluğunda, milli mücadelenin temel taşlarından birisi olan ve Büyük Taarruzun hazırlayıcısı durumundaki Sakarya Meydan Muharebesine de dikkat çekmek ve her iki büyük zaferi birlikte kutlamak amacıyla Ankara’dan başlatıldı

22 Ağustos 2020 günü Anıtkabir’de ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkan TESUD Yönetim Kurulu üyeleri ile bisikletçiler, Ata’ya şükran ve minnetlerini sunup, mozolesine çelenk koydular. Ardından 26 Temmuz- 03 Ağustos 2020 tarihleri arasında Anıtkabir semasında dalgalanan şanlı bayrağımızı teslim alan TESUD İkinci Başkanı Emekli Albay Hüsnü Şimşek, bayrağı İzmir Valisine verilmek üzere bisikletçilerimize emanet etti. 

Bisikletçilerimiz şanlı bayrağımız ile birlikte, Ankara’dan İzmir’e 19 gün sürecek yaklaşık 1100 km.lik zorlu ve gururlu yolculuk için Sakarya Muharebe alanına doğru pedal çevirmeye başladılar. İlk durakları Polatlı oldu. Sırasıyla, Ankara- Polatlı- Akşehir- Şuhut- Kocatepe- Tınaztepe- Çiğiltepe- Yıldırım Kemal-ZafertepeÇalköy- Halaçlar- Düzlüce- Banaz- Uşak- Kışlaköyü- Takmak- Saraycık- Kula- Alaşehir- Salihli- Turgutlu- Kemalpaşa’dan İzmir’e kadar, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruzda muharebelerin yaşandığı alanlar ile düşmanın amansızca takip edildiği güzergah ve yerlerden, muharebenin yaşandığı aynı günlerde geçerek süvarilerimizin at üzerinde girdiği İzmir’e bisikletleri üzerinde girdiler. 09 Eylül 2020’de Anıtkabir’den alınan şanlı bayrağımız İzmir Valimize teslim edildi.

Bisikletçilerimiz 19 günlük zorlu ama bir o kadar da gururlu süreçte, güzergahta bulunan şehitliklerimizi ve Aziz Şehitlerimizi ziyaret ederek minnet ve şükranlarını ifade ettiler. Milli Mücadeleyi anlatan anma törenlerine katıldılar. Şehitliklerin temizliklerini yaptılar ve yıpranmış bayraklarını yenileri ile değiştirdiler.

Büyük Taarruz Bisiklet Turu, covid-19 salgını nedeniyle bu yıl 15 bisikletçi ile icra edildi. 

Atatürk, Büyük Taarruzla düşmanı denize dökmeseydi ne Malazgirt Zaferini, ne İstanbul’un Fethini ne de tarihimizdeki nice zaferleri kutluyor olmayacaktık.