Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anıyoruz.23 Aralık 2020 , Çarşamba

Mustafa Fehmi Kubilay, 1930 yılında öğretmen olarak İzmir'in Menemen İlçesi'nde askerlik görevini yaparken 23 Aralık 1930’da bekçi Hasan ve bekçi Şevki ile birlikte, Derviş Mehmet'in başında olduğu Cumhuriyet karşıtı bir grup şeriatçı tarafından öldürüldü. Olay, Cumhuriyet rejiminin 1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica girişimidir ve tarihe "Menemen Olayı" yada "Kubilay Olayı" olarak geçmiştir.

Menemen olayının izleri toplumsal bellekte yer etmiş ve Mustafa Fehmi Kubilay "devrim şehidi" olarak simgeleşmiştir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetini koruma uğruna canını verdiğinde 24 yaşında olan Kubilay’ın adı, diğer tüm şehitlerimiz gibi Cumhuriyet Tarihimize altın harflerle yazılmıştır.

Bu acı olay nedeniyle Menemen’de halkın da katkısıyla yaptırılan Devrim Şehitleri Anıtı üzerinde şunlar yazılıdır. ‘’İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.’’

Evet, bugün hala dini siyasete alet eden ve Türkiye Cumhuriyeti'nin laik yapısını bozarak parçalamak isteyenlere karşı hepimiz birer Kubilay olmak ve onun bıraktığı emanete bekçilik etmek zorundayız.

Ölümünün 90’ıncı yılında Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ruhu şad olsun.