15 Mayıs son yolculuğunu gökyüzünde yapan Hava Şehitlerinin anma günü.15 Mayıs 2020 , Cuma

15 Mayıs son yolculuğunu gökyüzünde yapan Hava Şehitlerinin anma günü.

Hava Şehitleri'nin anılması için müstakil olarak tören düzenlenmesine 1926 yılında başlanmış ve 1935 yılına kadar her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla törenler düzenlenmiştir. Bu husus, Yüce Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 16 Şubat 1925'te kurulan ve günümüzde Türk Hava Kurumu adını taşıyan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirilmiştir.

İlk hava şehitlerimiz, Muavenet-i Milliye adlı uçakları ile Kahire-İstanbul uçuşunu yaparken 27 Şubat 1914'de Suriye'de Taberiye gölü civarında düşerek şehit olan Pilot Yzb. Fethi Bey ve gözetleyicisi Kd.Ütğm. Sadık Bey’dir.

Bu şehitlerimizin anısına İstanbul Fatih-Saraçhane semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu açılış töreni aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur.

Atatürk'ün emriyle kurulmuş olan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluş yönergesindeki 36. madde ile 27 Ocak günü Türkiye Tayyare Şehitlerini Anma Günü olarak kabul edilmiştir. Daha sonra Türk Hava Kurumu'nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir.

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü vesilesi ile tüm hava şehitlerimizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Saygılarımızla.