05 Ocak 2019 Cumartesi günü söyleşi yapılmıştır.07 Ocak 2019 , Pazartesi

Kumpas davalarını tekrar gündeme getirmek, bu konuda toplumsal hafızayı canlı tutmak, davalar ve kumpasçıların yargılanmalarıyla ilgili son gelişmeleri katılımcılar, basın ve kamuoyu ile paylaşmak, bu çerçevede kumpasçıların yargılanmaları için kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla bir dizi söyleşi planlanmıştır.

Söyleşilerin beşincisi 5 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılmıştır.

TESUD Genel Merkezi'nde düzenlenen söyleşide E. Dz. Kur. Alb.Koray Özyurt Poyrazköy Davasını anlatmıştır.

Söyleşinin başlangıcında KUMPAS-DER Başkanı Ahmet Tatar, Poyrazköy davasının Balyoz'la doğrudan bağlantılı olduğunu, bu davanın 6 iddianameden oluştuğunu belirterek, "Bu davanın benim için özel tarafı var, eğer hayatta olsaydı kardeşim Ali Tatar da bu davanın sanığı olacaktı. Yine rahmetli hocamız Türkan Saylan olacaktı. Bu dava sürecinde E. Astsb. Sadettin Doğan'ı da kaybettik. Her üçünü de saygı ve rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu.

Dava kapsamındaki kayıpları rahmetle anan Özyurt da söyleşisinde; "Ben dahil hiç birimiz hatasız değiliz. Sorumluluk en alttan itibaren en yukarıya kadar gidiyor. Bu davada özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na el atılmış, reaksiyon ölçülmüş, birlik içine konulan/konulacak sahte delillerin bulunmasının yolu açılmıştır. Sadece FETÖ değil CIA/FBI, MOSSAD, TSK'daki hainler ve iktidardaki bazı güçler tarafından kurgulanmış, BND ve MI6 tarafından da dolaylı/direkt desteklenmiştir. TSK'da bu ilk davalar yeterince doğru analiz edilemediği için sıra Ergenekon davasına gelmiş, bu aşamada HSYK, MGK, YAŞ ve diğer kurumlar uyumuş veya uyutulmuştur." dedi.