.15 Mayıs 2022 , Pazar

15 Mayıs, son yolculuğunu gökyüzünde yapan Hava Şehitlerimizin anma günü.

İlk hava şehitlerimiz, Muavenet-i Milliye adlı uçakları ile Kahire-İstanbul uçuşunu yaparken 14 Şubat 1914'de Suriye'de Taberiye gölü civarında düşerek şehit olan Pilot Yzb. Fethi Bey ve gözetleyicisi Kd.Ütğm. Sadık Bey’dir.

Bu şehitlerimizin anısına İstanbul Fatih-Saraçhane semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu açılış töreni aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur.

Hava Şehitleri'nin anılması için müstakil olarak tören düzenlenmesine 1926 yılında başlanmış ve Yüce Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 16 Şubat 1925'te kurulan ve günümüzde Türk Hava Kurumu adını taşıyan Türk Tayyare Cemiyeti'nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesi gereğince 27 Ocak günü Hava Şehitleri Anma Günü olarak kabul edilmiştir.

Daha sonra Türk Hava Kurumu'nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin 15 Mayıs’ta yapılmasına karar verilmiştir.

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü'nde tüm hava şehitlerimizi bir kez daha sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Hava Şehitleri Anma Günü kapsamında Genel Başkanımız E. Hv. Korg. Erdoğan Karakuş'un mesajı aşağıdadır;

2001 yılında Türk Hava Kurumu, Hava Kuvvetleri ve TRT   işbirliği ile   "ALTIN KANATLAR"   dizisi çekildi. 

Ben Hava Lojistik Komutanı ve Türk Hava Kurumu Genel Başkanıydım.

O günkü uçakların aynısından iki tane Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi'nde ürettik.

Ayrıca Türk Hava Kurumu'nda insansız uçak olarak  da yaptık.

Ürettiğimiz uçaklarla pilotlarımız Kahire seferini salimen tamamladılar.

Ben de Türk Hava Kurumu'nun Cehennem Vadisinde Fethi ve Sadık beylerin şehit düştüğü yerde yeptırdığı Anıtı açmak için İsrail'e gittim.
   
Altın Kanatlar dizisi töreni, Etimesgut Hava Alanında Genel Kurmay Başkanı Orgeneral  KIVRIKOĞLU'nun katılımıyla yapıldı.

Bu törende özellik arz eden husus, benim emrimle Türk Hava Kurumu'nda yaptırdığım eski uçakların aynı ebadına yakın olanının insansız olarak uçmasıydı.

Daha sonraki yıllarda Şam'da Emevi Cami'sine giderek büyük Türk Komutanı Selahattin  EYYUBİ, Fethi ve Sadık beylerin mezarının başında dua ettim. 

Bu vesile ile tüm hava şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.


Konu ile ilgili olarak TESUD Konak Şube Başkanı E. Dr. Hv. Kur. Alb. Cengiz Tatar'ın "Hava Şehitleri Anma Günü" başlıklı  yazısını "Makaleler" kısmında TIKLAYARAK okuyabilirsiniz.