.18 Mayıs 2020 , Pazartesi
Henüz yedi ay geçmemiş mütarekenin üstünden. Dört yanı işgal edilmiş ülkemin, binbir yırtıcı mahlukat ısırıyor durmadan, içinde türemiş kurtlar kemiriyor canhıraş. Hergün akan kan ve gözyaşı karabulut olmuş sarıyor milletimin ufkunu, karanlık neredeyse yok ediyor umudunu.

İşte böyle bir zamanda, tam 101 yıl önce bugün, bir ışık görünür Samsun'dan . O ışık ki sürekli önüne gelen kara bulutlara inat, sabırla büyür durmadan ve bütün bulutları yok ederek aydınlatır vatanı Kocatepe Afyon'dan.

Türkiye Emekli Subaylar Derneğinin saygıdeğer mensupları.

Bugün özgür ve bağımsız yaşıyorsak, bayrağımız düşmemişse yere, bunu o gün o ışığı yakanlara, sönmesin diye gece gündüz çalışanlara, bu yolda toprağa düşmüş canlara borçluyuz. 

Ne mutlu bize ki özgürlük ve bağımsızlık için, hiç bir şeyi esirgemeyen bir ulusun mensubu ve milli mücadeleyi gerçekleştirenlerin devamıyız.

Bu duygularla, başta Ulu Önderimiz Atatürk olmak üzere, bu uğurda can vermiş şehitlerimizi, yaşamının en güzel çağını feda etmiş gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Milletimizin ve onun bağrından çıkmış emekli subaylarımızın Atatürk'ü Anma  Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.

Saygılarımla.

N. Kemal ÇALIŞKAN
E. Tuğgeneral
TESUD Genel Başkanı