Sakarya Meydan Muharebesi'nin 102. Yılı kutlu olsun23 Ağustos 2023 , Çarşamba

Türk milleti için hayati bir önemi olan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 102. Yılı kutlu olsun.

Sakarya Meydan Muharebesi, 23 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihleri arasında Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde kazanılmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emir ve komutasında, Türk ulusunun kanıyla yapılan ve dünya harp tarihine en uzun meydan muharebesi; Türk Kurtuluş Savaşı tarihine de subay muharebesi olarak geçen Sakarya Destanı 22 gün 22 gece devam etmiş ve 13 Eylül günü Yunanlıların Sakarya Nehri’nin doğusunu tamamen terk etmesiyle son bulmuştur.

Başkomutan Mustafa Kemal, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında savunma stratejisini vermiş olduğu şu emirle ifade etmiştir. "Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz!"

Taarruz inisiyatifinin Türk Ordusu’na geçmesini sağlayan Sakarya Zaferi, TBMM Hükümetine siyasi başarı kapılarını aralamış, Türk Milletinin özgürlük ve vatanını kurtaracağı inancını da kuvvetlendirmiştir.

Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal'e "mareşal" rütbesi ve "gazi" unvanı verilmiştir.

Savaş Türk Ordusunun üstün zaferiyle sonuçlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından biri olan Sakarya Meydan Muharebesinin 102. Yılı vesilesiyle; başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyoruz.

Ne Mutlu Türküm Diyene.