“Nöbet Bizde”03 Nisan 2017 , Pazartesi

TSK ile ilgili Kanun Hükmündeki Kararnamelerde bulunan hatalara kamuoyunun dikkatini çekmek ve güncel gelişmeler hakkında değerlendirme yapmak maksadıyla, 01 Nisan Cumartesi 13.00’da Ankara Sakarya Meydanı'nda “Nöbet Bizde” etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Etkinliğe katılan meslektaşlarımıza ve dostlarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Etkinlikte okunan Basın Açıklaması aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

Değerli Basın Mensupları;

Türk Milletine ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı düzenlenen irticai FETÖ kalkışması sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili bazı Kanun Hükmünde Kararnameler çıkartılmıştır.

Bunlardan; TSK’nın emir komuta yapısının değiştirilmesi, Askeri Okulların kapatılması, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığına bağlanması, Yüksek Askeri Şüra’nın yapısının değiştirilmesi, GATA ve Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanması ile ilgili kararlar TSK’lerinin muharebe gücünü olumsuz olarak etkileyip, siyasallaşmasına zemin hazırlayacağından, yeniden gözden geçirilmeli ve gerekli düzeltmeler yapılmalıdır.

Değerli Basın Mensupları; hepinizin bildiği gibi bugün ülkemizin ana gündemi 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasıdır. Çok önemli iç ve dış sorunlarımız olmasına ve çözüm beklemesine karşın, maalesef ülkenin ve hükümetin gündemi tamamen anayasa değişikliğine kilitlenmiştir.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesini isteyenler, haklı gerekçeleri olmadığından, adil olmayan baskıcı bir kampanya yürütmekte, teklife karşı olanları terör örgütleri ile bir olmakla suçlamaktadırlar.

Denge ve denetleme mekanizmaları olmadan tüm yetkileri tek kişide toplayan, üstelik bu kişinin partili olduğu bir anayasa değişikliğinin, ülkemizin geleceğine, birlik ve beraberliğine büyük zararlar vereceği bir gerçektir.

Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanı’na, yani tek kişiye, hem de partili bir kişiye; kanun yapma yetkisi, hükümeti oluşturma yetkisi, meclisi oluşturma ve fesh etme yetkisi, yüksek yargıyı belirleme yetkisi, seferberlik ve OHAL ilan etme yetkisi, devlet bütçesini yapma yetkisi verilmektedir.

Anayasa değişikliği bu hali ile birliğimizi, bütünlüğümüzü, özgürlüğümüzü, yaşantımızı, işimizi, aşımızı, düzenimizi, hukukumuzu, inancımızı, topraklarımızı, ülkemizi, yani her şeyimizi olumsuz olarak etkileyecektir.

Ancak unutulmamalıdır ki yüce Türk Milleti her şeyin farkındadır. Devlet yönetiminde en kötü meclisin bile en iyi başkanlıktan daha iyi olduğunun bilincindedir. Bu nedenle, Türk ve İslam Tarihinde örneği olmayan böyle bir yönetim şeklini kesinlikle kabul etmeyecektir.

Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.