Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır.19 Ocak 2019 , Cumartesi

Resmi Gazete'nin 20 Aralık 2018 sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tank bakımı ve modernizasyonu yapan, tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüsü üreten 1. Ana Bakım Fabrikası, Türk Savunma Sanayisinin hayati öneme sahip unsurlarından biridir.

Anılan askeri fabrikanın özelleştirme kararının Altay tankının seri üretiminin yapılabilmesi için alındığı değerlendirilmektedir.

Ancak, tank konusunda önemli yeteneklere sahip olan bu fabrika, gerekli bazı yatırımlar yapılarak, özelleştirilmesine gerek olmadan anılan tank üretimini yapabilecek kabiliyettedir.

Savunma sanayi için faaliyet gösteren stratejik kurumların özelleştirilmesi ülkemizin geleceği için son derece sakıncalıdır.

Bu nedenle; stratejik bir kurum olan 1. Ana Bakım Fabrikasının özelleştirilmesi kararından bir an önce vazgeçilmeli ve yapılması istenen tank üretimi ise bu husus mevcut sistem içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Saygılarımızla.