KKTC Silahlı Kuvvetler Günü kutlandı01 Ağustos 2017 , Salı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Güvenlik Kuvvetleri Askeri Ataşesi Piyade Kurmay Albay Akın Örsdemir tarafından KKTC Silahlı Kuvvetler Günü münasebeti ile Gazi Orduevi'nde bir resepsiyon verildi.

Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 446’ncı, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)’nın kuruluşunun 59’uncu ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının 41’inci kuruluş yıldönümlerinin bir arada kutlandığı 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramına Türkiye Emekli Subaylar Derneği Temsilcileri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Albay Örsdemir, resepsiyonun açılış konuşmasına; Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin altyapısını kuran Yüce Türk Milleti’nin ve onun kahraman evlatlarının sarsılmaz güç ve desteğiyle kurulan, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın mensubu olmaktan daima gurur duyduklarını ifade ederek başladı. “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun ve ayrıca bundan 446 yıl önce bizlere yurt olarak emanet edilen toprakların fethinin yıl dönümünü aynı günde yaşamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen Albay Örsdemir, konuşmasının devamında, Kıbrıs’ta yaşanan tarihi gelişmelerin, TMT’nin ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının kuruluşunun kısa bir özetini yaptı.

Albay Örsdemir konuşmasını; “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, dün olduğu gibi gelecekte de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte, barışı korumak ve Kıbrıs Türkü’nü yok etmek isteyenlerin karşısında, aşılmaz bir güç olarak durmaya devam edecektir. 3 ayrı önemli tarihin yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günün vesilesiyle, vatanları uğruna şehitlik ve gazilik mertebesine ulaşan Mehmetçik ve mücahitlere binlerce şükranlarımızı sunar ve onların manevi huzurlarında saygıyla eğiliriz.” diyerek tamamladı.

Güvenlik Kuvvetleri Tanıtım Filmi’nin izlenmesinin ardından, üzerinde Türk ve KKTC Bayraklarının bulunduğu pasta kesildi.