29 Aralık 2018 Cumartesi günü söyleşi yapılmıştır.02 Ocak 2019 , Çarşamba

Kumpas davalarını tekrar gündeme getirmek, bu konuda toplumsal hafızayı canlı tutmak, davalar ve kumpasçıların yargılanmalarıyla ilgili son gelişmeleri katılımcılar, basın ve kamuoyu ile paylaşmak, bu çerçevede kumpasçıların yargılanmaları için kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla bir dizi söyleşi planlanmıştır.

Söyleşilerin dördüncüsü 29 Aralık 2018 Cumartesi günü yapılmıştır.

TESUD Genel Merkezi'nde düzenlenen söyleşide Malatya Zirve davasını, bu dava kapsamında tutuklanıp, yargılanan ve beraat eden dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı E. J. Kur. Albay Mehmet Ülger anlatmıştır.

Davanın sanıklarından E.Org. Hurşit Tolon'un da katıldığı toplantıda Ülger özetle şunları söyledi. "Görevi gereği emir komuta ilişkisi olan il jandarma komutanı, istihbarat şube müdürü ve personeli ile meslek hayatımda ve sonrasında hiç karşılaşmadığım ve hiçbir irtibatım da olmayan emekli bir komutanımızın sözde liderliğinde hem de Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği bünyesinde sözde Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi (TUSHAD) adında hayali bir örgüt oluşturulmuştur. Hakkında yasal işlem yaptığımız şahıslardan yalancı tanıklar devşirilmiş, sanıklar tanık, tanıklar sanık yapılarak, cinayetin arkasındaki CIA ve taşeronu FETÖ'cü yapıya ulaşılmasına engel olunmuştur. İl emniyet müdürlüğünün il emniyet komisyonu tutanakları gibi ıslak imzalı birçok belge yok edilerek, deliller karartılmıştır. Gizli olan hazırlık soruşturmasına ilişkin bilgi ve belgeler FETÖ medyasına servis edilerek, bizleri peşinen suçlu göstermeye yönelik kitaplar yazdırıldı. Tanık gösterdiğim kişi Zekeriya Öz tarafından sanık yapılıp, ifadesi değiştirilmeye çalışıldı. Cinayetin asli faillerinin ışık evlerinde cemaat abilerince eğitilip, motive edildiği gizlendi."

Davanın son durumu hakkında da bilgi veren Ülger, şöyle konuştu. "Beraat kararı hala Yargıtay'da onay bekliyor. Diğer kumpas davalarında olduğu gibi sanki ortada suç varmış da delil elde edilememiş gibi delil yetersizliğinden beraat kararı verilerek, kumpası kuranlar hakkında işlem yapılmamıştır. Benimle birlikte bu kumpasa maruz kalan Haydar Yeşil 7 yıldır yargılamanın sonuçlanmaması nedeniyle hala binbaşı rütbesinde bekletiliyor. Hakkımızda yurtdışı çıkış yasağı isteyen Zekeriya Öz Avrupa'da dolaşırken, yurtdışı çıkış yasağıyla hürriyetimiz kısıtlanmaya devam ediliyor. Adli merciler, bu kumpası kuran savcı, hakim, polis ve sahte belge düzenleyenler ile diğer aktörler hakkında bugüne kadar asli suçlarından dolayı hiçbir işlem yapmadı."

Söyleşinin sonunda E. Org. Hurşit Tolon da dava hakkında kısa bir konuşma yapmıştır.