15 Aralık 2018 Cumartesi günü söyleşi yapılmıştır.17 Aralık 2018 , Pazartesi

Kumpas davalarını tekrar gündeme getirmek, bu konuda toplumsal hafızayı canlı tutmak, davalar ve kumpasçıların yargılanmalarıyla ilgili son gelişmeleri katılımcılar, basın ve kamuoyu ile paylaşmak, bu çerçevede kumpasçıların yargılanmaları için kamuoyu baskısı oluşturmak amacıyla bir dizi söyleşi planlanmıştır.

Söyleşilerin ikincisi 15 Aralık 2018 Cumartesi günü yapılmıştır.

TESUD Genel Merkezi'nde düzenlenen söyleşide E. J. Kur. Alb. Av. Mustafa Koç ile Av. Muhammed Sarıkaya Ergenekon kumpasını anlatmışlardır.

KUMPASDER Ynt. Krl. Bşk.'nı Ahmet Tatar söyleşi öncesinde yaptığı kısa konuşmada; "11 yıl geçti. Herkes işine gücüne döndü, ama bu davalar bitmedi, açık tutuluyor. Hiçbir şey bitmiş değil ve bu kumpası yapanlar gerçek suçlarından dolayı da yargı önüne çıkmış değil. Dolayısıyla atalet içinde olma hakkımız yok. Emin Çölaşan ve Necati Doğru'nun FETÖ'cü suçlamasıyla karşı karşıya kaldığı bir zamandayız. Bunun yarın hangimizin karşısına çıkacağını da bilmiyoruz. Maalesef Fetullah'ın savcı, hakim ve hukuk sisteminden kalan tortular devam ediyor. Açık söylüyorum, bugün yapılan yargılamalardan içimiz rahat değil. Bizim için esas olan hukukun üstünlüğüdür. Öç, intikam peşinde değiliz. Bunlar bize değil ülkemize karşı kurulmuş kumpaslardır. Hala ülkemiz için kaygı duyuyoruz." demiştir.

Söyleşide konuşmacılar davanın başlangıcı, kapsamı ve bugün geldiği aşama hakkında bilgi vermiş, değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

Koç ve Sarıkaya söyleşilerini Nutuk'tan şu sözleri okuyarak tamamlamıştır.

"Bizim yüzümüz her zaman temiz ve lekesiz idi ve daima temiz ve lekesiz kalacaktır. Yüzü çirkin, vicdanı çirkinliklerle dolu olanlar, bizim vatanseverce, vicdanlıca, namusluca hareketlerimizi küçük ve çirkin tutkuları yüzünden çirkin göstermeye kalkışanlardır."